2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kockázatos befektetési konstrukciók árai "túl sokat és túl gyorsan" emelkedtek az utóbbi időszakban a makrogazdasági alapmutatókhoz mérve, és újabb buborék kialakulása fenyeget - írta hétfői cikkében Nouriel Roubini.

A New York-i Egyetem világszerte ismert gazdaságtan-professzora, aki már 2006-ban megjövendölte az amerikai jelzálogpiacról kiinduló pénzügyi válságot, a hétfői Financial Timesban közölt levezetésében azt írta: a mostani buborék egyik fontos tényezője a gyenge dollár. A dollár a hozamelőnyre játszó befektetések vezető finanszírozó valutájává vált, miután a Federal Reserve - az amerikai jegybank - várhatóan még sokáig a jelenlegi szinten (0-0,25 százalékos célsávban) tartja irányadó kamatcélját.

A befektetők, akik rövid - vagyis gyengülésre játszó - pozíciókat vesznek fel a dollárra és magasabb hozamú befektetési eszközöket vásárolnak, ehhez még csak nem is zéró kamatra vesznek fel hitelt dollárban számolva, hanem igencsak negatív - éves szintre vetítve akár mínusz 10-20 százalékos - kamatra, tekintettel arra, hogy a gyengülő dollár masszív tőkenyereséget eredményez a short dollárpozíciókon - áll Roubini elemzésében.

A professzor szerint a Fed zérókamat-politikája, valamint a kvantitatív enyhítés és a hosszú futamú adósságpapírok ezzel járó masszív vásárlása látszólag biztonságossá teszi a világot - legalábbis most - a hatalmas mértékű hozamelőny-kereskedéshez és az adósságból táplált globális árfolyambuborékhoz.

E hozamelőny-játék azonban addig fog tartani, amíg a dollár egy bizonyos ponton nem stabilizálódik.

Amint ez megtörténik, a dollárhitel-költség hirtelen zéró lesz az addigi erősen negatív helyett, és a dollár árfolyammozgásában bekövetkező fordulat kockázatai sok befektetőt a short pozíciók fedezésére fognak késztetni. Emellett ha az amerikai gazdasági növekedés a vártnál nagyobb lesz, a piacon kialakulhat az a várakozás, hogy Fed inkább előbb, semmint utóbb elkezdi a monetáris szigorítást.

Roubini szerint lehet, hogy mindez egy ideig várat magára, mivel a könnyű pénz és a bőséges likviditás valameddig még magasabbra hajthatja az árfolyamokat. A Fed és más gazdaságpolitikai döntéshozók azonban a jelek szerint nincsenek tudatában az általuk teremtett "buborékszörnynek", és minél tovább tart ez a vakság, annál nagyobb lesz a piaci esés - áll a közgazdász elemzésében.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!