3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ második számú gazdaságára, Kínára "jelentős" nyomás nehezedik, a csökkentett növekedési célt sem lesz könnyű elérni, de a kormánynak vannak eszközei a növekedés ösztönzésére, ha a lassulás ártana a foglalkoztatásnak és a lakosság jövedelmének - mondta Li Ko-csiang kínai miniszterelnök vasárnap Pekingben a szokásos évi sajtóértekezletén, amely most is az Országos Népi Gyűlés (parlament) éves ülésszakát zárta le.

A kormányfő szerint a gazdasági növekedés lassulása ellenére a kínai vezetés az utóbbi években tartózkodott nagyobb szabású ösztönző intézkedésektől, úgyhogy most ennek tág tere nyílik. "Hipotetikusnak" nevezett bármiféle találgatást arról, hogy milyen lépésekről lehet szó, de hangsúlyozta: a gazdaságpolitika irányítói tudják, hogy "jelentős lefelé ható nyomás nehezedik Kína növekedésére".

"Kissé lefelé igazítottuk növekedési célunkat, de az új célt sem lesz könnyű elérni" - mondta a miniszterelnök. "Kína nem exportál deflációt a világba, ellenkezőleg, Kína kényszerül a defláció importjára" - magyarázta.

A kínai kormány az utóbbi időben többféle infrastrukturális beruházási programot hirdetett, a kínai központi bank pedig több ízben csökkentette alapkamatát, illetve a kereskedelmi bankok kötelező tartalékolását, miután a kínai hazai össztermék (GDP) tavaly 7,4 százalékkal nőtt. Ezzel a világ sok országa boldog lenne, de Kínában ez huszonnégy éve a leggyengébb ütem volt. A kormány két hete évi 7 százalékra mérsékelte növekedési célját az addig érvényben volt 7,5 százalékról a gyenge hazai keresletre és a még mindig vontatott világgazdasági fejlődésre tekintettel. A külvilág számára a kínai kereslet húzóereje, a kínai kormány számára pedig ennek forrásai közül a foglalkoztatás növelése a legfontosabb, mert az a belső stabilitás záloga. Elemzők szerint a legnagyobb kihívás a kínai gazdaság "normalizálása". Ipari kapacitásokból már túlkínálat van, ezért az utóbbi évtizedek látványos, beruházás és export vezérelte növekedésétől fogyasztás vezérelte növekedés felé kellene haladni, ám a beruházások lassulása fékezheti a foglalkoztatás növelését.

A kínai kormány idén legalább 10 millió új városi munkahelyet szeretne teremteni.

Li Ko-csiang elmondta, hogy jól haladnak a tárgyalások beruházási egyezmény megkötésére az Egyesült Államokkal.

Határozott fellépést hirdetett a környezetszennyezés ellen, keményebb büntetéseket ígérve.

Ukrajnáról szólva azt mondta, a helyzet a világgazdaság javulásának egyik fékje. Hitet tett Ukrajna függetlensége, szuverenitása és területi épsége mellett, de Oroszországot nem említette, csak annyit mondott, hogy a Krím félsziget körüli helyzet háttere "bonyolult".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!