3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Többéves mélyponton az arany, ezüst, réz, a hosszú olajhatáridők. Csökkenő luxusautóeladások és csilliárdnyi jüanból mentett tőzsde Kínában. Erősödő dollár a nyersanyagtermelő országok devizáival szemben.

A kép elég egyértelmű. Az árupiaci szuperciklust a kínai sárkány mérhetetlen étvágya hajtotta az egekbe, ezért tudtak a 2000-es években 5-10-szeresükre emelkedni a nyersanyagárak. Kína extenzív növekedésének azonban vége felé járunk. 2008-ban még egy hatalmas hitelfröccsel megtámasztották a gazdaságot, de évek óta egyértelmű, hogy a - főleg exportorientált - termelés helyett a szolgáltatások, a belső fogyasztás kell, hogy átvegye a fő hangsúlyt. Ennek azonban már nincs akkora nyersanyagigénye, mint a korábbi éveknek, és így - különösen hogy a 2000-es években hatalmas kapacitásbővítést hajtott végre mindenki az ausztrál vasércbányáktól a nyersgumitermelésen át az olajszektorig - a nyersanyagpiaci szuperciklus leszállóágába került. A ciklus csúcspontja 2008, másodlagos csúcsa 2011 volt, amelyet jól jelzett a Glencore mega-IPO-ja, erről akkor írtam is.

A folyamat megy azóta is a maga útján, és jól látható, hogy a nyersanyagtermelő országok egyre inkább bajban vannak. Brazília 2013 óta nem nagyon nő, az oroszoknál elkezdődött a putyini pangás, a kanadaiaknál is mínuszos GDP-t láthattunk legutóbb. A szuperciklus késői szakaszában komoly túlzások alakultak ki a nyersanyagtermelő országokban, és ezek ledolgozása hosszú időt vehet igénybe. Ezek az országok recesszióba hullhatnak és negatív növekedést valamint deflációt exportálhatnak a világba.

Ezzel szemben áll, hogy Európa és USA növekedése stabilnak és belső erejéből fenntarthatónak tűnik. A költségvetési megszorítások befejeződtek mindkét helyen, a monetáris politika extrémlaza, a bankrendszer nagyjából helyreállt, nincs oka annak, hogy ne legyen növekedés.

A nagy kérdés, hogy a fenti két folyamatnak mi lesz az eredője, illetve, hogy Kína, a külső szemlélő számára gyakran teljesen átláthatatlan óriás-szereplő merre lendíti az egész folyamatot?

A helyzet nagyon hasonlít a 90-es évek végéhez, amikor a feltörekvő országok szenvedtek, időnként (1995 Mexikó, 1997 Ázsia, 1998 Oroszország) tőkepiaci sokkot okoztak a magországoknak (USA, EU), miközben azokban jellemzően töretlenül zajlott a gazdasági fellendülés. A sokkok hatására azonban a jegybankok nagyon óvatosak voltak, a Fed 1998-ban kamatvágásra is kényszerült. Fontos változás azonban azóta, hogy a feltörekvő országok globális gazdasági súlya nagyon megnőtt.

Ezek alapján talán leginkább arra lehetne számítani, hogy a következő 1-2 évben a fejlett országokban folytatódik a fellendülés, de ezt akár gyakran is megakaszthatják a feltörekvőkből és/vagy Kínából eredő sokkok. A jegybankok emiatt nem nagyon fognak tudni kamatot emelni. Lehet, hogy a Fed sem jut túl messzire. Talán a legjobb megoldásnak most a türelmes várakozás és az esetleges pánikok megvétele tűnik...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!