4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy csütörtökön nyilvánosságra került dokumentum szerint a végtörlesztés visszavetheti a külföldi befektetők bizalmát, drágulhat az államadósság finanszírozása és az csak a tehetősebbeknek nyújt menekülő útvonalat.

Az átlátszó.hu megkapta azt a dokumentumot a KIM felügyelete alatt működő Közpolitikai Kutatások Intézetétől, mely a végtörlesztés elfogadása előtt készült, és annak várható hatásait fejti ki.

A tanulmány kezdetnek kifejti, hogy már 2006-ban több szervezet és több fórumon is figyelmeztettek a devizahitelek veszélyeire, ám azt a tanulmány leszögezi ugyanakkor, hogy ezekkel kapcsolatban a pénzintézeteknek jogos várománya nem keletkezhetett, hiszen a külföldi fizetőeszköz és a forint árfolyamának ilyen mértékű elszakadására nem lehetett előre számítani.

Beláthatatlanok a hosszú távú hatások

A nyilvánosságra került dokumentum szerint a végtörlesztés sem hazai, sem pedig uniós jogrendbe nem ütközött, viszont a hosszú távú hatásairól meglehetősen nehéz volt akkor is bármit nyilatkozni, mivel az nagyban függött a programban résztvevők számától, a hazai és a külföldi anyabankok reakcióitól, és akár az esetleges jogi lépések eredményeitől is. A KKI-tanulmány készítői úgy vélték: "szinte biztos", hogy a bankok perre mennek az állammal.

A végtörlesztés további jelentős kockázatokkal bírt, melyre a tanulmányban fel is hívták az érintettek figyelmét. Veszélyesnek ítélték meg a készítők, hogy a kapcsolódó intézkedések a külföldi befektetők szemében csökkenthetik a hazánk iránti bizalmat, melynek következménye tartós forráskivonás lehet. A növekvő országkockázat drágábbá teheti az államadósság finanszírozását. "A tervezet bejelentése óta 50 ponttal növekedtek a hazai eszközöktől elvárt kockázati felárak, ami - ha tartósan fennmarad ez a helyzet - évente 45-50 milliárd forinttal növelheti az állam kamatterheit" - írták.

A veszteséget túlbecsülték

A végtörlesztés bankrendszer szempontjából felmerülő veszélyeire is felhívták a kormány figyelmét, hiszen kifejtették, hogy azok a bankok, melyek jelentős devizahitel-állománnyal rendelkeznek, a tőkehelyzetük megrendülésével kell szembenézniük. A kisebb bankok pedig akár csődbe is mehetnek, ráadásul már akkor is figyelmeztettek arra, ami be is következett: a romló tőkehelyzet miatt csökkenthetik a hitelezési tevékenységüket. Ez pedig a gazdasági növekedés fékeződését eredményezi.

A KKI-tanulmánya szerint a részvételi arány a kormány által várt 15-20 százalék helyett akár 40-50 százalékos is lehet, mellyel a bankrendszer 5-700 milliárd forintos veszteséget is elszenvedhet (a kormány 2-300 milliárd forintot kalkulált). Ezzel szemben a végtörlesztés végi statisztikák szerint közel 170 ezer devizahitel szerződést végtörlesztettek 1354,4 milliárd forint értékben. A bankrendszer bruttó vesztesége így 370 milliárd forint lett, melyet a bankadóból történő leírhatóság 30 százalékkal 260 milliárd forintra csökkentett megközelítőleg.

A fogyasztás csökkenésére figyelmeztettek

A végtörlesztéssel kapcsolatban elhangoztak olyan vélemények is, miszerint a háztartások pénzügyi terheinek csökkenése élénkítheti a lakossági fogyasztást, ami a növekedésre lehet előnyös hatással. A KKI tanulmánya viszont felhívja a figyelmet arra, hogy ez a mechanizmus működésképtelen lesz a végtörlesztés esetén. "A kedvezményezett kört ezúttal is a jómódú családok alkotják, ahol is nagyon magas a megtakarítási határhajlandóság. Ráadásul a végtörlesztés folyamata eleve a megtakarítások felhasználásával kezdődik, így az érintettek várhatóan újbóli felhalmozásra törekszenek, vagyis még kevésbé költik majd többletjövedelmüket pótlólagos fogyasztásra" - jósolták a tanulmány készítői.

Kockázatok mellett előnyöket is láttak

Ha a korábban már említett befektetői bizalomcsökkenés nem drámai mértékű, és csak rövid ideig érezteti hatását, "a tömeges végtörlesztések hatására csökkenő devizakitettség hosszabb távon javíthat az ország megítélésén" - írták. Sőt, ha a végtörlesztés jelentős forinthitel-felvétel mellett történt volna, akkor a lakossági piac is átrendeződhetett volna, következményként pedig a stabilabb pénzintézetek mérlegminősége javulhat, ami mindenképpen kedvező a szakemberek szerint a pénzügyi stabilitás szempontjából. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének végtörlesztés után készített statisztikájából kiderült, hogy a végtörlesztésnek mindössze harmadát rendezték kiváltó forinthitelből.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!