"Reménytelen helyzet nincs, csak reménytelen kormány. (…) Önöknek szükségük van egy erős kormányra, (…) nekünk egy erős vállalkozói világra. (…) Mindkettőnkre szüksége van Magyarországnak” - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) hétfői budapesti fórumán.
A Fidesz elnöke ezzel összefüggésben kiemelte: a kormány feladata, hogy kiálljon a magyar vállalkozókért, itthon és külföldön egyaránt. Mint mondta, a Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnök szájából elhangzó, munkaadóknak címzett kijelentés - "El lehet menni" - maga volt az ősbűn, ezért "ki kell törölni ezt a mondatot”. "Senki se menjen el, (…) inkább jöjjenek haza, mert számítunk rájuk" - magyarázta.
Mit vállal a Fidesz?
Ami a konkrétumokat illeti, Orbán szerint kormányra kerülésük esetén vállalják, hogy a vállalkozások adóterhelését négy, a lakosságét pedig hat év alatt régiós szintre csökkentik.Emellett céljuk, hogy 2012-re a hazai közbeszerzéseken a többségi magyar tulajdonban lévő vállalkozások olyan arányban legyenek a győztesek között, mint amilyen arányban Franciaországban vagy Németországban nyernek az ottani cégek.
A további, magyar vállalkozókat előnybe hozó, tervezett intézkedések között említette, hogy az uniós támogatások 50 százalékát a kkv-k kapják meg, illetve kívánatosnak tartaná azt is, hogy a hazánkban jelen lévő multinacionális cégek a magyar beszállítókat részesítsék előnyben. (Orbán mindezzel Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnökének az eseményen ismertetett hatpontos javaslatcsomagjára reflektált.)
Orbán Viktor szerint meg kell alkotni az úgynevezett "értékteremtő piacgazdaságot", a gazdaságpolitikát pedig négy pillérre kell majd építeni. Egyrészt nem szabad a munkával szemben a spekulációt előnyben részesíteni, másrészt nem szabad a jólétet hitelből finanszírozni, harmadrészt nem szabad kiárusítani a termőföldet és az ország természeti kincseit, negyedrészt nem szabad a gazdaság állapotáról valótlan számokat közölni. (szerk.: A Pénzügyminisztérium utóbbi állítást következetesen cáfolja.)
Egyúttal bejelentette, hogy Varga Mihály vezetésével és külső szakértők bevonásával gazdasági tényfeltáró bizottságot állítanak fel. Ennek célja, hogy képet kapjanak a gazdaság valós állapotáról. Szerinte ezzel kapcsolatban komoly dilemma, "hogyan fogjuk a világ nyilvánossága előtt elmondani az igazat, hogy ne jussunk a görögök sorsára, de ne is szoruljunk bele a hazugságba (…) Hazugságban nem lehet élni" - fogalmazott.
Mit kíván a VOSZ?
A VOSZ a rendezvényen egy hatpontos javaslatcsomagot ajánlott a Fidesz vezetőinek figyelmébe "Magyarország gazdasági és társadalmi felemelkedéséért" címmel.
Eszerint első lépésként versenyképes adók kellenek, másrészt társulásra és összefogásra van szükség. Utóbbival kapcsolatban Demján Sándor a regionális, kistérségi összefogás fontosságáról beszélt. Minden eszközt ki kell használni protekcionista módon arra, hogy a magyar termékek fogyasztását ösztönözzék - mondta.
Harmadikként Demján kiemelte a termelés fontosságát: szerinte munka, illetve a munka tisztelete nélkül az ország nem fog felemelkedni.
A negyedik pont lényege, hogy legyen piac a magyar vállalkozások számára. Az uniós forrásoknak Magyarországon kell maradniuk, itt kell multiplikálódniuk, és a piacteremtés esetében is protekcionista gazdaságpolitikára van szükség - hívta fel a figyelmet Demján Sándor. Az ötödik pontban megjegyezte, hogy fel kell lendíteni a kkv-kat, ami a foglalkoztatás bővítését jelentősen segítheti.
Ezen felül be kell vezetni az eurót, de nem minden áron - mondta végezetül a VOSZ ügyvezető elnöke. Orbán Viktor erre úgy reagált, hogy akkor nevezik majd meg az euró bevezetésének időpontját, ha az reálissá válik.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum