4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"El lehet menni" – Orbán Viktor szerint ezen, Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnök szájából elhangzó kijelentés maga volt az ősbűn, ezért "ki kell törölni ezt a mondatot". A Fidesz elnöke úgy véli, a következő kormány feladata lesz, hogy itthon és külföldön is kiálljon a magyar vállalkozók mellett. Egyúttal vállalta, hogy kormányra kerülésük esetén négy év alatt régiós szintre csökkentik a vállalkozások adóterhelését. Bejelentette azt is, hogy Varga Mihály vezetésével gazdasági tényfeltáró bizottságot állítanak fel.

"Reménytelen helyzet nincs, csak reménytelen kormány. (…) Önöknek szükségük van egy erős kormányra, (…) nekünk egy erős vállalkozói világra. (…) Mindkettőnkre szüksége van Magyarországnak” - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) hétfői budapesti fórumán.

A Fidesz elnöke ezzel összefüggésben kiemelte: a kormány feladata, hogy kiálljon a magyar vállalkozókért, itthon és külföldön egyaránt. Mint mondta, a Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnök szájából elhangzó, munkaadóknak címzett kijelentés - "El lehet menni" - maga volt az ősbűn, ezért "ki kell törölni ezt a mondatot”. "Senki se menjen el, (…) inkább jöjjenek haza, mert számítunk rájuk" - magyarázta.

Mit vállal a Fidesz?

Ami a konkrétumokat illeti, Orbán szerint kormányra kerülésük esetén vállalják, hogy a vállalkozások adóterhelését négy, a lakosságét pedig hat év alatt régiós szintre csökkentik.Emellett céljuk, hogy 2012-re a hazai közbeszerzéseken a többségi magyar tulajdonban lévő vállalkozások olyan arányban legyenek a győztesek között, mint amilyen arányban Franciaországban vagy Németországban nyernek az ottani cégek. 

A további, magyar vállalkozókat előnybe hozó, tervezett intézkedések között említette, hogy az uniós támogatások 50 százalékát a kkv-k kapják meg, illetve kívánatosnak tartaná azt is, hogy a hazánkban jelen lévő multinacionális cégek a magyar beszállítókat  részesítsék előnyben. (Orbán mindezzel Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnökének az eseményen ismertetett hatpontos javaslatcsomagjára reflektált.)

Orbán Viktor szerint meg kell alkotni az úgynevezett  "értékteremtő piacgazdaságot", a gazdaságpolitikát pedig négy pillérre kell majd építeni. Egyrészt nem szabad a munkával szemben a spekulációt előnyben részesíteni, másrészt nem szabad a jólétet hitelből finanszírozni, harmadrészt nem szabad kiárusítani a termőföldet és az ország természeti kincseit, negyedrészt nem szabad a gazdaság állapotáról valótlan számokat közölni. (szerk.: A Pénzügyminisztérium utóbbi állítást következetesen cáfolja.)        

Egyúttal bejelentette, hogy  Varga Mihály vezetésével és külső szakértők bevonásával gazdasági tényfeltáró bizottságot állítanak fel. Ennek célja, hogy képet kapjanak a gazdaság valós állapotáról. Szerinte ezzel kapcsolatban komoly dilemma, "hogyan fogjuk a világ nyilvánossága előtt elmondani az igazat, hogy ne jussunk a görögök sorsára, de ne is szoruljunk bele a hazugságba (…) Hazugságban nem lehet élni" - fogalmazott.        

Mit kíván a VOSZ?

A VOSZ a rendezvényen egy hatpontos javaslatcsomagot ajánlott a Fidesz vezetőinek figyelmébe "Magyarország gazdasági és társadalmi felemelkedéséért" címmel.

Eszerint első lépésként versenyképes adók kellenek, másrészt társulásra és összefogásra van szükség. Utóbbival kapcsolatban Demján Sándor a regionális, kistérségi összefogás fontosságáról beszélt. Minden eszközt ki kell használni protekcionista módon arra, hogy a magyar termékek fogyasztását ösztönözzék - mondta.

Harmadikként Demján kiemelte a termelés fontosságát: szerinte munka, illetve a munka tisztelete nélkül az ország nem fog felemelkedni.

A negyedik pont lényege, hogy legyen piac a magyar vállalkozások számára. Az uniós forrásoknak Magyarországon kell maradniuk, itt kell multiplikálódniuk, és a piacteremtés esetében is protekcionista gazdaságpolitikára van szükség - hívta fel a figyelmet Demján Sándor. Az ötödik pontban megjegyezte, hogy fel kell lendíteni a kkv-kat, ami a foglalkoztatás bővítését jelentősen segítheti.

Ezen felül be kell vezetni az eurót, de nem minden áron - mondta végezetül a VOSZ ügyvezető elnöke. Orbán Viktor erre úgy reagált, hogy akkor nevezik majd meg az euró bevezetésének időpontját, ha az reálissá válik.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!