3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elutasította az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága hétfői ülésén azt a javaslatot, hogy az 5 százalékos általános forgalmi adót (áfa) terjesszék ki több alapvető élelmiszerre, és tegyék lehetővé a rövidebb időközönkénti áfa-visszaigénylést a sertéságazat termelői számára.

Gőgös Zoltán (MSZP), a bizottság alelnöke javaslatát, hogy ezeket a testület bizottsági módosító indítványként nyújtsa az Országgyűlésnek, a kormánypárti többség elutasította.

Gőgös Zoltán azzal érvelt kezdeményezése mellett, hogy a fogyasztók számára csak így válhatna érzékelhetővé a már megkezdett áfacsökkentés. Ezért az áfamérséklésbe - az élő- és félsertés mellett - be kellene vonni a tőke- és baromfihúsokat, bizonyos tejtermékeket, a barnakenyeret, a vizeszsömlét és -kiflit, az Európában előállítható zöldséget és gyümölcsöt, továbbá az édesvízi halakat. Ez az MSZP-s bizottsági alelnök szerint  mintegy 90 milliárd forintos költségvetési kieséssel járna átmenetileg. Viszont a javaslat elfogadása valóban fehérítést eredményezne a szektorban - állította.

A másik javaslat a sertéstartóknak egy gyakoribb - 15 napos - áfa-visszaigénylésre adott volna lehetőséget annak érdekében, hogy likviditásukat fenn tudják tartani. Gőgös Zoltán ugyanis úgy vélekedett, hogy az élő- és félsertés áfájának 5 százalékra csökkentése a termelőknek nem jó, mivel a feldolgozók gondjait a rovásukra oldja meg. Az importot viszont az MPSZ-s szakpolitikus szerint is csökkentheti a bejelentett intézkedés.

Horváth István, a bizottság fideszes alelnöke, a sertésstratégia végrehajtásáért felelős miniszteri biztos úgy vélekedett: az ország nincs abban a gazdasági helyzetben, hogy egy széles körű élelmiszer-áfacsökkentésre sor kerülhetne. Reményét fejezte ki, hogy ennek is eljön az ideje. Rámutatott: a mostani áfamérséklés növeli a feldolgozók versenyképességét, és a sertéstartók számára is előnyös, mert csökkenti az importot. Ugyanakkor beszámolt arról, hogy bizonyos takarmányok esetében szintén 5 százalékra vinnék le az áfát, például a némelyik feltételnek megfelelő dara, valamint korpa és egyes olajpogácsák esetében. Ezzel a takarmányok egy része is olcsóbb lehetne, és tovább nőhetne a versenyképesség. Ezt a javaslatot a Nemzetgazdasági Minisztérium vizsgálja.

Font Sándor (Fidesz), a bizottság elnöke az MTI-nek elmondta: hétfőn délután az Országgyűlés a tervek szerint már szavaz az adótörvényekről, és ha módosító indítvány érkezne a törvényjavaslathoz, ezt nem lehetne megtenni. Emiatt késhetne a zárószavazás és a törvény életbe léptetése is.

Az áfamérséklési javaslattal kapcsolatban kérdésesnek nevezte, hogy az emiatt bekövetkező bevételkiesést a jövő évi költségvetés - még meg nem szavazott - tervezete kibírja-e úgy, hogy nem kerülnek veszélybe az ország makrogazdasági mutatói, főként a 2,9 százalékos költségvetési hiánycél.

A fogyasztók oldaláról pedig az a kérdés, hogy eljutna-e ténylegesen hozzájuk az élelmiszeráfa-mérséklés hatása. Ezért garancia kell arra, hogy a fogyasztók is érzékeljék az áfacsökkentés hatását - hangoztatta a bizottság elnöke.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!