Az iparűzési adó alapja után kell munkaadói járulékot, kisadókat fizetni
Kisadók: újabbnál újabb ötletek
A személyi jövedelemadóban a korábban már vázolt adójóváírás átalakításán túl nem lesznek érdemi változások. A finomabbra hangolt és könnyebben átlátható adójóváírás, amely révén a 170 ezer és a 200 ezer forint között keresők kapnak majd többet (havonta néhány ezer forinttal), összesen harmincmilliárd forintos kiadást jelent majd a büdzsének.
Az egyszerűsítést célzó, kisadók összevonásáról szóló elképzelés ugyanakkor egy kissé átalakult az elmúlt napokban. Egyrészt nem szűnik meg a kulturális járulék, másrészt a többi kisadós ötlet is változott.
Az eredeti elképzelés az volt, hogy a munkaadói járulékba olvasztják a szakképzési, az innovációs hozzájárulást és a rehabilitációs járulékot, a közös járulék mértéke pedig 5,5 százalék lesz.
Beleszólnának
Ezt az Országos Érdekegyeztető Tanács nem fogadta kitörő örömmel, mert így szerintük elvész az a jogosítvány, hogy egy cég saját belátása szerint egy adott szakképzési intézményt támogasson hozzájárulás címén. Ugyanez volt a helyzet az innovációs járulékkal is.
A problémát tehát az jelentette, hogy az összevonás után hiába használja fel az állam szakképzésre és innovációra a befizetett összegeket, a cégek elveszítik saját rendelkezési jogukat.
Az új elképzelés ehhez képest az, hogy azok a vállalatok, amelyek önállóan rendelkeznek a szakképzési vagy az innovációs járulékról, továbbra is megtehetik ezt. A többiek egy teljesen új, a négy járulék összevonásából származó entitást fognak befizetni. Az összevont járulék alapja ugyanakkor a korábbiakkal (munkaadói járulékba olvasztás) ellentétben nem a munkabér lesz, hanem az iparűzési adó alapja, vagyis a nettó árbevétel.
Az új járulék mértékét aszerint differenciálják, hányan dolgoznak az adott cégnél. Húsz alkalmazottig az adó mértéke 0,9 százalék, húsz és ötven alkalmazott között 0,95 százalék, ötven alkalmazott felett 1,22 százalék lesz.
Ez Veres János szerint nem jelent adónövelést, abszolút értelemben ugyanis nem folyik majd be több az összevont és új alapra helyezett járulékokból. Lesz persze, aki többet adózik majd: akinek eddig nem kellett például szakképzési járulékot fizetnie.
F. Szabó Emese
Menedzsment Fórum