A feldolgozóipari ágazatok 1 százalékos belföldi árnövekedését ellensúlyozta az energiaszektorban bekövetkezett árcsökkenés. Januárban főként az új szerződések és az év eleji árképzések voltak hatással az árak alakulására. Tavaly januárral összevetve 0,1 százalékkal mérséklődtek az ipari termelői árak, a belföldi árak 1,2 százalékkal csökkentek, az exportárak 0,6 százalékkal emelkedtek.
A legnagyobb mértékben a gyógyszeriparban 6,2 százalékkal, a fa- papír- és nyomdaiparban 5,8 százalékkal, a járműgyártásban 2,8 százalékkal nőttek az árak. A jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ágban az árak 4,5 százalékkal csökkentek egy év alatt és 1,7 százalékkal estek januárban.
Az ipar belföldi értékesítési árai 1,2 százalékkal csökkentek tavaly januárhoz képest. A feldolgozó ipar termelői árai 0,5 százalékkal emelkedtek, a villamosenergia, gáz, gőz előállítás árai 4 százalékkal csökkentek. Az élelmiszeripar termelői árai 1,4 százalékkal estek, a járműgyártásban viszont 3,8 százalékkal emelkedtek az árak.
Az ipar forintban mért exportértékesítési árai januárban 1,2 százalékkal, a feldolgozóipari árak 1,3 százalékkal növekedtek az előző havihoz képest. A forint az euróval szemben 0,6 százalékkal, az amerikai dollárral szemben 1,1 százalékkal gyengült januárban.
Egy év alatt a forintban mért exportárak 0,6, míg a feldolgozóipari ágazatok árai 0,8 százalékkal növekedtek. A járműgyártás árai 2,8, a gyógyszeripari exportárak 7,4, százalékkal emelkedtek, az élelmiszerek exportára 0,8 százalékkal nőtt. Az Európai Unió 28 tagországa ipari termelőiár-indexének 2014. januári alakulásáról szóló Eurostat-gyorstájékoztató 2014. március 4-én jelenik meg - közölte a KSH.
MTI