Viszonylag új megoldással próbálkozik néhány fővárosi önkormányzat, hogy növelje a házasodók számát, ami összhangban van a kormányzati politikával is. Az első fecske a VIII. került Józsefvárosi Önkormányzat volt, mely még október elején megalkotta (októbertől 10-től hatályos) a rendeletetét a házasságkötés előtt álló párok megajándékozásáról. Ha valakit pont az ajándék lehetősége csábítana arra, hogy összekösse az életét a párjával, akkor nem feltétlenül kell a "nyóckerbe" költöznie, hiszen Rogán Antalék politikai tanítványai úgy döntöttek, lemásolják az ötletet. Igaz, az V. kerületben majd csak január elsejétől lesz hatályos, így addig nem kell sietnie az ifjú pároknak.
Miért van erre szükség azon túl, hogy az ország politikai vezetése is a házasságkötések számának növelés mellett teszi le a voksát? Az indoklás szerint
"a rendelet célja az első házasságra lépő jegyesek megajándékozása egy kifejezetten számukra összeállított ajándékcsomaggal, amely azon túlmenően, hogy örömet szerez, egy nagyon fontos társadalmi célkitűzés megvalósítását is szolgálja. Ez pedig nem más, mint a házasság intézményének támogatása."
És még mielőtt azt hinnénk, hogy hasznos, netán különleges dolgok kerülnek a csomagba, akkor nem lehet maradéktalan az öröm.
A csomag tartalma ugyanis
- 1 db díszdoboz,
- önkormányzati köszöntő,
- 1 db Dr. Baktay Zelka és Dr. Baktay Miklós pszichológusok: Jövőnk könyve - Házasságra hangolva című kiadványa vendégkönyv funkcióval,
- 1 db esküvői munkafüzet,
- 1 db gyűrűpárna.
A pakkot a házasságkötési szándék bejelentésekor az anyakövvezető adja át a jegyespár részére. Nem kaphatja meg azonban csak úgy mindenki. A pároknak az alábbi együttes feltételeknek kell megfelelni:
- Magyarország területén házasságkötésre jogosultak
- házasságkötési szándékukat a Józsefvárosi (vagy a Lipótvárosi) Polgármesteri Hivatal anyakönyvvezetője előtt bejelentik,
- a bejelentés időpontjában vagy a menyasszony vagy a vőlegény lakó- vagy tartózkodási helye igazolhatóan az Önkormányzat közigazgatási területén van.
Az egész próbálkozás sokkal inkább egyfajta kormányzati politika melletti elköteleződés szolgál, mint érdemi eszközt. A csomag a házasságra való ösztönzésként szolgálna, viszont, ha valaki már eljut az anyakönyvvezetőig, akkor feltehetően neki már semmi ösztönzésre nincs szüksége. Arról nem is beszélve, hogy az egész sokkal inkább bír szimbolikus jelleggel, mint ösztönző hatással. Ennél garantáltan nagyobb motiváló eszköz lehet a kormány adókedvezménye a friss házasoknak. Ráadásul a megváltozott társadalmi szokásokat, az anyagi helyzet előtérbe kerülését a döntés során nem tudja kompenzálni, ellensúlyozni egy ilyen önkormányzati jegyescsomag.
mfor.hu