A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) londoni befektetési kutatócsoportjának júliusra szóló havi jelentése szerint a globális gazdasági visszaesés a második negyedévben véget ért, és a harmadik negyedévtől lassú, "törékeny" növekedés kezdődött. A ház elemzői úgy látják, hogy, a feltörekvő térségben különösen erőteljes fellendülés várható, és a kínai növekedés üteme jövőre ismét megközelíti a 10 százalékot.
A BoA-ML jövőre már 3,7 százalékos egész évi világgazdasági növekedést vár. A globális átlagon belül a felzárkózó országcsoport teljesíthet a legjobban, 5,5 százalékos jövő évi növekedéssel. A fejlett ipari térség együttes hazai összterméke (GDP) 2,2 százalékkal bővül a jövő évben, jósolják a BoA-ML elemzői a befektetőknek kiadott friss prognózisban.
A cég szerint az amerikai gazdaság már az idei második félévben 2,7 százalékos növekedést produkál éves összevetésben, és jövőre 2,6 százalékkal növekszik. Ezt a véleményt látszik igazolni a legfrissebb amerikai inflációs adat: az Egyesült Államokban júniusban átlagosan 0,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, tavaly július óta a leggyorsabban, oszlatva a deflációs aggodalmakat. Az elemzők csak 0,6 százalékos havi inflációra számítottak a májusi 0,1 százalékos átlagos áremelkedés után. A részadatok azonban még nem igazolják az infláció tartós visszatértét, vagyis a recesszió okozta áralakulási veszélyek elmúltát, ugyanis a maginfláció júniusban csak 0,1 százalékos volt az Egyesült Államokban. A fő adat nagyobb emelkedését főleg a benzin árának 17,3 százalékos havi ugrása okozta.
A befektetői optimizmust tükrözték a nyugat-európai részvénypiacok, amelyeket szerdán is rohamozták a befektetők, miután az amerikai Goldman Sachs bankház és az Intel lapkagyártó a vártnál és az előző negyedévinél sokkal jobb eredményekei feltámasztották a gazdasági fellendülési reményeket.
A lelkesedést hűtő hírek is megjelentek. Az idei első félévben például 40,1 százalékkal esett vissza az eladott új személygépkocsik száma Magyarországon a tavalyi év hasonló időszakához képest - derül ki a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) összeállításából. Az adatsor szerint a tavalyi első félévben 85211 személygépkocsit értékesítettek az MGE-be tömörült importőrök, míg idén az első félévben 51069-et.
Nem az optimizmus jellemzi a Coface Hungary beszámolóját, amely szerint az idei harmadik negyedévben érheti el tetőpontját a fizetésképtelenséget jelentő cégek száma Magyarországon, miután már az első félévben közel 22 százalékkal nőtt az ilyen vállalatok száma 2008 azonos időszakához képest. "A rendszerváltás óta az idei lesz a legrosszabb év Magyarországon a fizetésképtelenség szempontjából" - fogalmazott Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója. A szakember szerint az ágazatok fizetésképtelenségi listáját az elmúlt évekhez hasonlóan 2009 első félévében is az építőipar vezeti, ezt követi a kis- és nagykereskedelem, majd a turizmus-vendéglátás.