4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A héten egész Európa a pénteken megjelent első negyedéves GDP-adattal volt elfoglalva, illetve a görög adósságválság bizonytalanította el a befektetőket. A kiújuló kockázatok a forintot is háromhetes mélypontra lökték, hazánknak az sem tett jót, hogy az Európai Bizottság nem hisz a 3 százalék alatti hiányban 2012-ben - olvasható a Raiffeisen Bank heti makroelemzésében.

Ázsia húzza Európát, Görögország helyzete viszont aggasztó

Az első negyedévről a konjunktúra számokból már sejthettük, hogy erős növekedést hozott globálisan. Az Európai Unió ezen belül pedig kifejezetten jó három hónapot zárt a most megjelent GDP-statisztika szerint: negyedéves alapon 0,8 százalékkal növekedett, ami éves visszatekintésben 2,5 százaléknak felel meg. Ebben nagyon erős szerepet játszott a két nagy magország, Franciaország és Németország, melyek méretük ellenére nagyon hasonlóan viselkednek bármelyik kis, nyitott gazdasághoz. Az export-súlyos növekedés forrása a jelenlegi legnagyobb potenciált mutató piac, Ázsia. Ezenfelül azonban a Bundesbank jelentése szerint az ingatlanpiac hevülése is jelentős.

Ezen tényezők együttese miatt a jegybankárok úgy értékelik, a konjunktúra törékeny, de akárhogy is nézzük, a jelenlegi kamatszint túlzóan alacsony a gazdaság dinamikájához képest. Még akkor is, ha a felívelésből több ország látványosan kimarad.

A helyzet az, hogy a PIIGS országok problémáit nem is monetáris politikai eszközökkel lehet kezelni. Az viszont a héten többször is megmutatkozott, hogy az európai vezetők nem akarják igazából kezelni ezeket, maximum csak további időt szeretnének maguknak vásárolni (szó szerint). A gond csak az, ahogy a héten az olasz jegybankár Bini Smaghi rámutatott, hogy rosszul mérték fel ennek költségeit: egy éve még azt hitték, a görögöknek nyújtott összeg elegendő időt ad. Ha úgy vesszük, ez alatt a cirka egy év alatt az európai gazdaság sokat erősödött, ahogy a fenti adatok is mutatják, de a periféria csődjét továbbra sem bírná el. Máskülönben valószínűleg nem arról tárgyalnának most, mennyi további segítséget adjanak a dél-európai országnak.

Nálunk a Széll Kálmán Terv kockázatos

"A kiújuló európai adósság-félelmek nyomán felerősödő kockázatkerülés ezen a héten már a régiós fizetőeszközöket sem hagyta érintetlenül, a forint három heti mélypontra gyengült az euróval szemben" - olvasható az elemzésben. Péntek délutánra az euró jegyzése 268,56-nál állt, az euróval szemben 190,18-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 213,05 forintba került.

A devizakötvény-kibocsátásokat követően a magasan tartózkodó hazai alapkamaton kívül egyelőre nem körvonalazódik előttünk olyan tényező, amitől a forint jelentősebben erősödni tudna - emelik ki a Raiffeisen elemzői. Nem használt a forint erejének az Európai Bizottság tavaszi gazdasági előrejelzése sem, amely szerint jövőre sem teljesítjük a 3 százalékos hiánycélt a Széll Kálmán Terv és a konvergencia-program megvalósítási kockázatai miatt. A bizottság prognózisa szerint 3,3 százalékos deficit lesz 2012-ben, tehát jövőre is túlzott deficit eljárás alatt marad az ország.

Időközben megérkeztek a hazai gazdaság legfontosabb makrogazdasági statisztikái is. Az első negyedévben 2,4 százalékkal bővült a hazai gazdaság az előző év azonos időszakához képest, a tavalyi év utolsó negyedévéhez képest pedig 0,7 százalékos volt a növekedés. A KSH előzetes becslése nem tartalmaz részletes adatokat, de abból kiindulva, hogy az adat nem okozott pozitív meglepetést, arra lehet következtetni, hogy a gazdasági növekedés továbbra is egy lábon áll, még pedig az ipari export teljesítményén.

"Az áprilisi inflációs statisztika a várakozásunknak megfelelően 4,7 százalékos drágulási ütemről számolt be, az adat közzétételét követően pedig rögtön újjáéledtek a kamatemeléssel kapcsolatos spekulációk. Véleményünk szerint ennek egyelőre nincsen sok alapja, mivel az inflációs csúcsot ezzel várakozásunk szerint már magunk mögött hagyhattuk" - olvasható az elemzésben.

Májusra ugyanis ismét 4 százalék közelébe süllyedhet az infláció a tavalyi év magasabb bázisából adódóan (2010 áprilisa jelentős hatósági gázáremelést hozott). A Monetáris Tanács tagjai hétfői ülésükön kiváró álláspontra helyezkednek majd, jó eséllyel ismételten egyhangú döntést hozva a kamatszint tartásáról - emelik ki a Raiffeisen szakemberei.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!