4p

Folyamatosan csökken a világ beruházási rátája, a megtakarítási hajlandósága pedig nő. A folyamatok alacsonyabb egyensúlyi kamatokat eredményeznek, ami támogatja a kamatvágásokat.

Ugyan az előző kamatdöntést követő közleménynek megfelelően valamelyest csökkentettek az ütemen, de ismét a piaci elemzőknél nagyobbat vágtak az irányadó kamaton a jegybank Monetáris Tanácsának tagjai. Így immár jócskán a korábban kamatvágási ciklus végének tekintett sáv alsó értéke alatt van a magyar jegybanki alapkamat. Bár a decemberben négy évtizedes mélypontra eső fogyasztói árindex mellett az egyszeri hatásoktól mentes jegybanki inflációs mutatók, valamint a nemzetgazdaság jelentős külső többlete is a bátrabb kamatvágások irányába hatnak, de ezeken felül is van még egy olyan szignifikáns faktor, amely lehetővé teszi a kamatok csökkentését. 

Ez a tényező, illetve okfejtés pedig arról szól, hogy a világgazdaság az alacsony kamatok korába lépett, miután a beruházások visszaszorulása miatt nincs olyan kereslete a tőkének, a pénznek, mint amilyen a korábbi időszakokban volt. Márpedig ha nincs kereslet a tőkére, akkor annak ára, a kamat is lentebb megy. Erre is utalhatott múlt hét szerdán Balog Ádám, aki Bécsben azt mondta, hiába jön a „tapering” (az amerikai jegybank monetáris enyhítését visszafogó lépéssorozat), a reálgazdasági folyamatok alacsony kamatkörnyezetet indokolnak. És nem csak azért, mert a magyar gazdaságban jelen lévő termelői kapacitásokat még mindig az optimálistól elmaradó szint mellett használjuk ki, de azért is, mert a külső kamatkörnyezet is alacsonyan marad.

A jegybank szakemberei a decemberi inflációs jelentés kiemelt témai között mutatták be azt az elemzést, mely szerint már a válság előtt elkezdődött a világban a beruházási ráták csökkenése. Miközben a 2000-es évekig a GDP 23 százalékát, vagy még többet költöttünk beruházásra, addig fokozatos csökkenéssel a 2010-es években már 19 százalékot sem lehet kimutatni. A mögöttes folyamatok a jegybanki elemzők szerint arra vezethető vissza, hogy a bizonytalan és visszafogott keresleti kilátások miatt a vállalatok nem bővítik kapacitásukat.

Az esetleges beruházási hajlandóságot az is visszafogja, hogy a bankok kockázatvállalási hajlandósága lecsökkent, így ha egy cég még szeretne is beruházni, nagyon nehezen kap hozzá tőkét a hitelezési feltételek szigorítása miatt. Emellett azt a folyamatot is meg lehet figyelni számos gazdaságban, hogy a vállalatok a beruházásaikat egyre inkább saját erőből, vagyis profitjukból valósítják meg, ami szintén csökkenti a tőke keresletét. Ráadásul egyes elméletek szerint az elmúlt években a technológiai fejlődés üteme mérséklődött, ami csökkenti a gyors hatékonyság-növekedéssel kecsegtető projektek számát (például már nem kell kétévente lecserélni az irodai PC-állományt).

Márpedig ha nincs beruházás, akkor minden egyéb változatlanság mellett csökken a tőke költsége, a kamat. De jelenleg nem lehet arról beszélni, hogy minden egyéb változatlan lenne, hiszen a kereslet szűkülése mellett a kínálat bővülését is meg lehet figyelni, ami még tovább nyomja lefele a kamatot. A válság előtt eladósodott gazdasági szereplők (lakosság, államok) megtakarítási hajlandósága emelkedett, amit egyébként a válság során erősödő óvatossági megfontolások még tovább erősítenek. Ugyanakkor ezek ellen hatnak a demográfiai folyamatok, hisz a fejlett, elöregedő társadalmakban fokozatosan csökken a megtakarítások összege. Annak becslésére, hogy melyik folyamat erősebb, a jegybanki szakértők nem vállalkoztak, viszont a lenti ábrákon jól láthatóak a következmények.

Az egyensúlyi reálkamat meghatározása 1.ábra (Forrás: MNB)

Akik kevésbé ismerik a Marshall-keresztek világát, azoknak pár szóban összefoglaljuk a lényeget. A fenti ábrán az látható, hogy ugyanolyan mértékű reálkamathoz kisebb beruházási volumen (szaggatott kék vonal) tartozik jelenleg, mint korábban tartozott (folyamatos kék vonal). Ez pedig a megtakarítások változatlansága mellett alacsonyabb egyensúlyi reálkamatot (nominális kamat és az infláció különbsége) eredményez (B pont). Ráadásul, ha ugyanahhoz a reálkamathoz nagyobb megtakarítás is tartozik, akkor az egyensúlyi reálkamat még inkább lejjebb csúszik (lenti ábra, C pont).

Az egyensúlyi reálkamat meghatározása 2.ábra (Forrás: MNB)

Tehát ha igazak és tartósan fennmaradnak a fenti folyamatok, akkor a világgazdaság valóban alacsonyabb egyensúlyi reálkamatra rendezkedhet be. A kérdés csak az, hogy mit mutatnak majd a nominális (tényleges) kamatlábak, ha az infláció beindul. Ahogy Zsiday Viktor fogalmazott, ugye senki sem gondolja azt komolyan, hogy a jegybankok által a semmiből kinyomtatott ezer milliárd dollárok, fontok, jenek, forintok előbb-utóbb nem fognak inflációt okozni?

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!