Aláhúzta: tavaly egy év alatt mintegy háromszorosára nőtt a hazai bankrendszer hitelállományában a nem problémamentes hitelek aránya. Az úgynevezett nem teljesítő hitelek, azaz a 90 napon túli hátralékkal rendelkező kölcsönök aránya a vállalati hiteleknél mintegy 10 százalék, a lakossági hiteleknél 7,6 százalék volt tavaly - mondta a felügyeleti elnök. Hozzátette: a bankok sérülékenységét mutató hitel/betét arány ma már csökkenő tendenciát mutat, de ez nem a betétállomány emelkedésének, hanem a hitelezés visszafogásának a következménye.
Farkas Ádám kiemelte: a hazai bankrendszer likviditása megnyugtató képet mutat, ez annak tudható be, hogy a magyarországi bankok anyabankjai ott álltak a finanszírozásukkal az itteni leány hitelintézeteik mögött. Az elnök hangsúlyozta, hogy a magyarországi bankrendszer továbbra is nyereséges, bár a jövedelmezőség csökkenő tendenciát jelez, a veszteséges bankok száma tavaly 9-re nőtt az előző évi 6-ról.
Kérdésre a lízingpiacról az elnök kifejtette: a devizaalapú finanszírozás miatt a gépjármű-lízing gyorsan futott fel az elmúlt években, akárcsak a lakáshitelezés. Itt azonban a zuhanás is nagyobb volt, mert ha választani kellett, az ügyfelek inkább a kocsik hiteleinek törlesztését hagyták abba, és a lakáskölcsönök részleteit megpróbálták fizetni, ameddig csak tudták - elemezte a felügyeleti elnök.
MTI