Az MTI-hez szerdán eljuttatott cikkben azt írták: a legújabb forgatókönyv szerint Járai és egy esetleges befektetői csoport a mai kisebbségi tulajdonos, az osztrák Bawag közel 10 százalékos pakettjéről egyeztet. A tárgyalások a lap szerint korábban a BayernLB és az Orbán-kormány emberei között zajlottak, ám egy ponton – leginkább az ajánlati és a kínálati ár közötti áthidalhatatlannak látszó különbség miatt – megszakadtak.
Banki szakértők szerint Járai tulajdonlásával a magyar állam is egy lépéssel közelebb kerülhetne a bankhoz. A vezető testületeken keresztül Járai szóhoz jutna az MKB-ban, Orbánék pedig információhoz, ami egy későbbi, nagyobb tranzakció előkészítése végett hasznosnak bizonyulhat - írja a Figyelő.
A lap emlékeztet: az MKB Csoport 2010 első felében 52,4 milliárd forint adózás előtti veszteséget könyvelt el; ebből maga az MKB Bank 31,5 milliárd forintot hozott össze, miután 77,5 milliárd forint céltartalékot képzett, amiből 50,7 milliárd az MKB-hoz köthető.
A hatalmas féléves veszteség után az elemzők mintegy 100 milliárd forintos éves ráfizetést prognosztizálnak, amit a jelek szerint immár tőkeemeléssel kell kompenzálni, nem is akármekkora mértékűvel. A hetilap ismerteti: a 90 százalékos tulajdonos BayernLB szeptember 30-án bejelentette, hogy 173 millió eurós (durván 48 milliárd forintos) tőkeemelést hajt végre az MKB-ban, második lépésben pedig további 137 millió euróval (38 milliárd forinttal) enyhíti annak terheit.
"Stabilizálni szeretnénk az MKB Bank jövőjét, miközben folyamatosan keressük annak a lehetőségét is, hogy piacképessé tegyük” – fogalmazott a Figyelő kérdésére a BayernLB szóvivője. Matthias Lücke egyúttal megerősítette a lapnak, hogy a két tranzakció egymással párhuzamosan ez év végéig lezajlik, és míg az előbbi tétel praktikusan bizonyos anyabanki hitelek saját tőkévé konvertálását jelenti, a második csomag keretében az MKB egyes hiteleit a BayernLB könyveibe helyezik át.
A szóvivő elmondta továbbá, hogy a most eldöntött lépések következtében erősödni fog a tulajdonosi ellenőrzés, elsősorban a kockázatok kezelésének a kontrollja. A Figyelő hozzáteszi: a lap MKB-ból származó belső információi szerint Erdei Tamás továbbra is úgy érzi, hogy a német és az osztrák tulajdonosok teljes bizalmát élvezi.
MTI/mfor.hu