Szakemberek arra mutattak rá, hogy Kínában elfogyott mára az olcsó munkaerő, és fordulóponthoz érkezett az ország; a növekedés előbb-utóbb lassulni fog, miután a gazdaság befejezi a felzárkózó szakaszt, és megjelennek a technikai korlátok - írja cikkében a Business Insider.
Kínának a saját technológiája fejlesztésébe kellene fognia ahelyett, hogy az innováció importálására fekteti a hangsúlyt. Ebben sikert elérni nagyon nehéz és költséges dolog - nehéz egy országnak ugyanis a GDP 50 százalékát produktívan befektetni. Mindezek mellett a demográfiai folyamatok is a gazdaság ellen kezdtek el dolgozni - egyre kevesebb a fiatal és egyre több az idős, munkaerőpiaci szempontból inaktív lakos.

Kínai elemzők segítségével kidolgozták azokat a "megatrendeket", melyek meghatározzák az ország következő évtizedeit. Összefoglalva hat pontot lehet kiemelni ezek közül: urbanizáció, lassuló kereskedelem, lassuló beruházási ütem, pénzügyi reform, illetve a mobil és információs szolgáltatási ágazat fejlesztése.
Demográfia
Kínai egy új demográfiai szakaszba érkezett, ahol a munkaképes korú népesség folyamatosan csökken. Ennek eredményeként Kínának fel kell hagynia az egy család-egy gyerek politikájával. Geográfiai viszonylatban a lakosság kétharmada már városlakó lesz 2025-re.
Fogyasztás
Kína eddigi "mohó" fogyasztása lassulni kezd, a gyors fogyasztási expanzió a legtöbb ágazatban megakad majd. Ugyanakkor a luxus cikkek iránti kereslet továbbra is kimagasló lesz. Az észak-nyugati régiókban sokkal gyorsabb lesz viszont a növekedés üteme a korábbinál a gyors urbanizáció és a nagyszabású bányászati tevékenység révén.
Eltűnik Kína külkereskedelmi többlete
2023-ra az országnak külkereskedelmi hiánya halmozódik fel, mivel az exportja már nem lesz annyira versenyképes, mint amennyire jelenleg az. A világszinten is ismert kínai márkák hiánya ugyanis a globális export 10 százalékában maximalizálták az ország részesedését. A jövőben emellett ráadásul növekszik majd Kína olajimport függősége is.
Beruházások
Lassulni fog a jövőben az ország állóeszköz-beruházása. A kormánynak ráadásul már nehéz lesz igazán jövedelmező és értékes infrastrukturális megaprojekteket találnia. A feldolgozóiparban pedig a csökkenő vállalati nyereségek és cash flow lassítja a növekedés ütemét. Minden egybevéve a beruházások növekedése 6,6 százalékra mérséklődik 2011-2015 között a 2001-2010 közötti 13,3 százalékról. 2021 és 2025 között pedig már "csak" 4,8 százalékos lehet a bővülés - vélik a szakemberek.
Pénzügyek
A kiöregedő kínai gazdaság pénzügyi reformokat kényszerít majd ki. Az irányadó kamatláb teljesen liberalizálttá és piaci alapúvá válik, miközben az árfolyamok továbbra is valamilyen formában ellenőrzöttek maradnak. Kína gazdaságának finanszírozásában a mostaninál sokkal szignifikánsabb szerep jut majd a tőkepiacnak is.
Infosztráda
A kínai fogyasztók "mobilközpontúak" lesznek. A szakemberek szerint 2025-re a kínaiak 82 százaléka lesz már internethasználó szemben az amerikaiak 75 százalékával. 2014 után ráadásul az internethasználók döntő többsége, vagyis 90 százaléka mobilinternetet fog használni.
Az e-kereskedelmi piac 2025-re olyan jelentőségű lesz, hogy a teljes kiskereskedelmi forgalom 17 százalékát teszi majd ki. Ezzel együtt az online reklámbevételek is növekednek.
A jövőben a szakemberek szerint egy másfajta gazdaság alakul majd ki Kínában. Ez azt jelenti, hogy az országnak a saját technológiája fejlesztésébe kell kezdenie az innováció importálása helyett. Ez meglehetősen költséges és nehéz feladatot jelent majd.
mfor.hu