3p

Bár az eltelt bő öt évben a magyar gazdaság esett vissza az egyik legnagyobb mértékben a régiós országokhoz képest, az államadósságot alig 18 százalékkal növeltük. Ez pedig a legjobb eredmény a környező országokhoz hasonlítva.

Múlt heti cikkünkben megvizsgáltuk, hogyan alakult a magyar gazdaság teljesítménye a válság előtti időszakhoz, konkrétan 2007 harmadik negyedévéhez viszonyítva. Azért is választottuk ezt az időszakot, mert bár csak egy évvel később "robbant be" teljes erőből a pénzügyi káosz, a subprime-válság 2007 nyarán kezdett el áldozatokat szedni. Több felvetés hatására úgy gondoltuk, érdemes hasonló metódus alapján megvizsgálni az államadósság alakulását is, majd összevetni a gazdasági teljesítménnyel.

Ahogy korábbi cikkünkben, úgy most is hazánk mellett Csehországra, Szlovákiára, Lengyelországra, Romániára, Szlovéniára és Németországra fókuszáltunk.

Csak emlékeztetőül még az elején: a GDP növekedés 2007 harmadik negyedéves bázison Lengyelországban, Szlovákiában és Németországban volt a legnagyobb, sorrendben 19,2 százalék, 14 százalék, illetve a németeknél 4,4 százalék.

Kalkulációnk alapján az államadósságát a legnagyobb mértékben Románia növelte a 2007-es bázison, melynek gazdasági teljesítményéhez egy szerény 2,1 százalékos GDP-emelkedés kapcsolódik. A vizsgált országuk közül szintén kilóg Szlovénia, melynek gazdasága 2007 óta 4,8 százalékkal esett vissza - ennél csak kevéssel jobb a magyar eredmény -, ezzel szemben az államadóssága is 94,4 százalékkal nőtt kicsivel több mint öt év alatt.

Ennek fényében nem meglepő az a többször felröppent piaci pletyka, miszerint Szlovéniának az IMF segítségére lenne szükségük.

Ha pedig már szóba került a magyar teljesítmény. Igaz, hogy gazdaságunk 4,4 százalékkal esett vissza a vizsgált bázison, ám államadósság tekintetében kiemelkedő teljesítményt nyújtottunk az eltelt bő öt év alatt.

A vizsgált országok közül ugyanis hozzánk kapcsolódik a legjobb eredmény: mindössze 17,3 százalékkal haladja meg az államadósság mostani szintje a 2007 harmadik negyedévit. Ahogy az a grafikonunkon is látható, 2011 harmadik negyedéve óta már egy kiegyensúlyozott csökkenő trendet követ az adósság változása. Ha egyébként még 2011 harmadik, vagy 2011 első negyedévében készítettük volna el ezt a grafikont, akkor 25 százalék közeli változással szembesülhettünk volna. Az államadósság görbéjében 2011 második negyedévénél látható csökkenés a volt magánnyugdíjpénztári portfólióban található állampapírok bevonásának 1400  milliárd forintos hatása.

Mindennek viszont, ahogy azt az ábránk is jól szemlélteti, a gazdasági visszaesés az ára. Lényegében azóta, hogy az adósság csökkenő trendet vett fel, a gazdasági teljesítmény is negyedévről negyedévre nagyobb mínuszokat mutat 2007-es bázison. Összességében így azt mondhatjuk, hogy hazánk két fontos mutatóban nagyon szélsőséges eredményt produkált az elmúlt 5 évben, ami felveti a kérdést, hogy vajon megfelelő módon és ütemben történt-e az államadósság csökkentése. A Költségvetési Tanács elnöke, Kovács Árpád szerint például alapvetően növekedéssel kellene kinőni az adósságunkat.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!