3p

Rekordmélységbe süllyedt a súlyos költségvetési és adóssággondokkal küszködő euróövezeti országok kormánykötvényeinek piaci forgalma az újabb görögországi pénzügyi segítséggel, illetve az esetleges görög törlesztési leállással kapcsolatos befektetői idegesség miatt.

A Tradeweb elektronikus kereskedési platform adatait idézve a hétfői Financial Times azt írta, hogy májusban a görög, az ír és a portugál szuverén adósságpapírok együttes piaci forgalma is mindössze 1,1 milliárd euró volt, hatoda a tavaly novemberben mért értéknek. A három ország kormánykötvényeinek májusban mért piaci  forgalma egyben a legalacsonyabb volt azóta, hogy 2001-ben az euróövezeti kötvénykereskedési értéket külön mérni kezdték.

Az alapkezelők beszámolói szerint az utóbbi időben még az euróövezeti nyugdíjalapok és biztosítási csoportok is "az oldalvonalra húzódtak" a bizonytalanság miatt - írta a hétfői Financial Times. Az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint idén májusban a görög és az ír kormánykötvények piaci forgalma egyaránt mindössze 0,4 milliárd euró, a portugál kormánykötvényeké alig 0,3 milliárd euró volt, miközben egyedül az olasz szuverén adósságpapírok kereskedési értéke elérte a 35 milliárd eurót, a spanyol kormánykötvényekkel pedig 12,1 milliárd euró értékben kereskedtek.

Az irányadó tízéves görög állampapír hozama már 16 százalék felett jár, de a hasonló futamidejű ír és portugál szuverén kötvényeké is 9,8-10,8 százalék között mozgott az elmúlt kereskedési hét végén. A befektetőket aggasztja az a lehetőség, hogy a hitelminősítők nem fizetői szintre rontják a görög adósbesorolást, ami kényszerű kötvényeladási hullámhoz vezethet, mivel számos kötvényalap számára nem engedélyezett nem teljesítő adósságpapírok tartása.

A görög adóssághelyzet hitelminősítői megítélését jelzi, hogy a Moody's Investors Service e hónap elején igen agresszív, egyszerre három fokozatú osztályzatrontással a már rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető, mélyen spekulatív "Caa1" szintre süllyesztette Görögország államadósi besorolását, arra a véleményére hivatkozva, hogy legalább 50 százalékos a kockázata Görögország törlesztésképtelenné válásának.

A "Caa1"-es besorolás azt jelenti, hogy Görögország osztályzata a Moody's nyilvántartásában immár hét fokozattal alacsonyabb a befektetési ajánlású alapszintnél, a "Baa3"-nál. Mivel a Moody's Magyarország szuverén adósságát is "Baa3" szinten tartja nyilván, a görög adóskockázati besorolás így jelenleg hét fokozattal rosszabb Magyarországénál e hitelminősítő listáján. A Cityben vannak olyan házak, amelyek gyakorlatilag biztosra veszik, hogy a valutauniós periférián belül legalább Görögország előbb-utóbb adósságátrendezésre kényszerül.

A Barclays Capital a görög kilátásokról minap összeállított elemzésében azt írta, hogy Görögországnak "irreálisan alacsony" piaci kamatra lenne szüksége adósságdinamikája stabilizálódásához 2013 - a jelenlegi külső pénzügyi támogatási program kifutása - után. A Barclays Capital londoni szakértői szerint Görögország már elérkezett arra a pontra, ahol "szinte minden reális forgatókönyv" alapján fenntarthatatlanná vált adósságdinamikája, és így "megkezdődött a visszaszámlálás" a görög adósságátrendezés felé.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!