2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A német központi bank szerint Görögország legkésőbb a jövő év elején EU-tagtársai újabb mentőhiteleire szorulhat - írta a Der Spiegel hírmagazin vasárnap, a szövetségi központi banktól (Bundesbank) szerzett tanulmányra hivatkozva.

Bár a német pénzügyminisztérium és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) számára készült dokumentum csak becslés, a benne felvázolt forgatókönyv, mármint, hogy az európai kormányok legkésőbb jövő év elején "bizonyára megállapodnak egy új mentőprogramban Görögország számára", csak egy lehetséges változat a sok közül, mindenesetre újraélesztheti a vitát Németországban, hogy a kormány nem titkolja-e el a választópolgárok elől az esetleges további euróövezeti mentőakciók kockázatait, elképzelhető terheit.

Az ellenzéki szociáldemokrata párt éppen ezt veti Angela Merkel kancellár és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter szemére, túlzott optimizmusnak nevezve a kormányzati fogadkozást, hogy Görögországban jól mennek a dolgok, és további segélyre vagy adósságkönnyítésre nincs szükség.

A Bundesbank bírálta, hogy az EU, az IMF és az Európai Központi bank jóváhagyta a legutóbbi, 5,8 milliárd eurós kölcsönrészlet kiutalását Görögországnak a múlt hónapban. A német központi bank szerint a döntést "politikai szempontok" motiválták. A döntés után az IMF is figyelmeztetett, hogy a Görögországnak eddig odaítélt pénz esetleg nem tart ki 2015 végéig, ha a görög gazdaság növekedése elmaradna a mostani előrejelzésektől.

Görögországnak 2011 óta két csomagban összesen 240 milliárd eurónyi mentőhitelt ítéltek oda a nemzetközi hitelezők: az Európai Bizottság, az euróövezeti mentőalapok, euróövezeti országok és az IMF. Emellett a magánhitelezők - főképp kereskedelmi bankok - tavaly lemondtak a görög államadósságból nekik járó 206 milliárd eurónak majdnem a feléről.

Görögország a mentőhitelek 90 százalékát már fölvette.

Görögország államadóssága tavaly év végén 303,9 milliárd euró volt a 2011 végi 355,2 milliárd eurós rekord helyett, aránya a hazai össztermékhez (GDP) képest 156,9 százalékára csökkent 170,3 százalékról az EU statisztikai hivatalának utolsó becslése szerint.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!