3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A konszenzusnál sokkal jobb, 5,7 százalékos éves szeptemberi infláció után további meredek magyarországi dezinflácót várnak londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint azonban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) - különösen a múlt heti megingás után - nem fog sietni a kamatcsökkentéssel.

Az MTI által előzetesen kérdezett, illetve prognózisaikban szemlézett nagy londoni befektetési házak és gazdaságelemző intézetek közül volt olyan, amelyik már megjósolta a hat százalék alatti szeptemberi éves adatot: a citybeli elemzők 5,6-6,3 százalék közötti előrejelzéseket adtak a múlt havi, teljes kosárra számolt éves inflációra. A tipikus londoni prognózis 6,1 százalék volt.

A keddi adatközlés után adott elemzésében Ivailo Vesselinov, a Dresdner Kleinwort londoni befektetési csoport közép-európai közgazdásza úgy vélekedett: az elmúlt napok piaci felfordulása után az MNB "bizonyosan megkönnyebbüléssel nyugtázta" a szeptemberi inflációs számokat.

A szakértő szerint a szeptemberi adat kínálta "biztató" inflációs kilátás a középtávú monetáris enyhítés megfontolására nyújthat lehetőséget az MNB-nek.

A ház központi forgatókönyve az, hogy a jegybank az idén még nem csökkenti alapkamatát, tekintve, hogy a fokozott kockázatkerüléssel jellemzett jelenlegi környezet kockázatokkal terheli az árfolyamkilátásokat.

A Dresdner londoni elemzője szerint jóllehet a forint a legutóbbi időszakban visszaerősödött, az október első tíz napjában végbement 9,3 százalékos gyengülés "fontos emlékeztető volt" a következő hónapok inflációs kilátásait fenyegető veszélyekre.

A ház azonban a belépő kedvező bázishatások alapján továbbra is azzal számol, hogy az idei év végére valamivel már öt százalék alatt lesz az éves összevetésű infláció, és az MNB jövőre agresszív kamatcsökkentési ciklusba kezd. A Dresdner Kleinwort előrejelzése szerint a magyar jegybank alapkamata 6,75 százalékra süllyed 2009 végéig a jelenlegi 8,50 százalékról.

Christine Li, a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő gazdaságelemző szolgálata, a Moody's Economy londoni közgazdásza a keddi inflációs adatismertetés után adott elemzésében kiemelte, hogy a magyarországi infláció fő hajtóerőinek számító élelmiszer- és olajárnyomás jelentősen enyhül.

A Moody's Economy adatai szerint a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent nyersolajfajta árfolyama július óta 46 százalékot zuhant.

Christine Li szerint ha az olajárak a jelenlegi, nyolcvan dollár körüli szinten maradnak, Magyarországon jó eséllyel még meredekebb dezinfláció kezdődhet.

Az infláció azonban még mindig messze a cél felett jár, miközben a gazdasági teljesítmény gyenge; az MNB ebben a helyzetben a Moody's szakértője szerint egyelőre kivár.

A Moody's Economy továbbra is azzal számol, hogy a következő pénzügypolitikai lépés kamatcsökkentés lesz, de a ház ezt 2009 első negyedére jósolja. Li a kulcsfontosságú tényezők közé sorolta elemzésében a költségvetés parlamenti elfogadtatását.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!