3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A harminc legfejlettebb ipari államot tömörítő Nemzetközi Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD szerint tagországainak gazdasága szinte kivétel nélkül komolyabb lassulásnak néz elébe. Kína gazdasági növekedése ugyanakkor ismét gyorsulhat.

Az OECD az általa számított úgynevezett összetett mutató értéke a tagországok egészére több tized ponttal csökkent májusról júniusra. Valamivel kisebb arányban esett a hét legfejlettebb országra számított külön mutató értéke is.

Minden fejlett állam gazdasága erőteljesebben lassul és a harmincas csoporton belül különösen áll ez az euróövezet államaira - állapítja meg az OECD, megjegyezve, hogy a zónán kívüli európai gazdaságok közül különösen igaz ez Nagy-Britanniára. Az egyes államokat tekintve azonban az összetett konjunktúra mutató Kanada esetében mutatja a legnagyobb csökkenést, míg alig csökken Japánnál.

Valamennyi országra és országcsoportra 100 pont alatti a mutató értéke (június: 96,8), miként már májusban is az volt (97,4), ami lassulást jelez, az elkövetkezendő hat hónapra mutatva a gazdaság várható fejlődését.

Nagy a csökkenés Franciaország, az Egyesült Államok és Németország esetében, különösen az egy éves távlatra jelzett konjunkturális kilátások jelzőszámaiban.

A szervezet ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy gyorsuló gazdasági növekedéssel számol Kínában és Brazíliában, viszont India és Oroszország gazdasága sem nő olyan gyors ütemben, mint májusban számolták. Az OECD legutóbb június elején vitte le az idei növekedésre vonatkozó becsléseit tagországaira.

Kína gazdasági növekedése ismét gyorsulhat

A kínai kormányzat tájékoztatási központja szerint az idei harmadik negyedévben Kína gazdasági növekedése éves szinten 10,2 százalékra gyorsulhat. A második negyedévben 10,1 százalékos volt a növekedés ütem.

Kína gazdasága a tavalyi második negyedben elért éves szintű 12,6 százalékos növekedés után fokozatosan lassult. Az idei első negyedév 10,6 százalékos növekedése után a második negyedévi további lassulás jelei alapján több nemzetközi szervezet, az Ázsiai Fejlesztési Banktól az IMF-ig már egyértelműen 10 százalék alatti növekedést jelzett 2008-ra. Ebben szerepet játszott, hogy bekalkulálták a kedvezőtlen téli időjárás és az országot nemrég sújtó nagy földrengés negatív hatását is.

Az ipari termelés azonban újabb lendületet vett a nyár kezdetével, így arra számítanak a szakértők, hogy a négy negyedév óta tartó lassulási irányzat a gazdaság növekedésében megszakadhat.

A második negyedévben a kínai gazdaságot a világkereslet lanyhulása és a hazai hitelfeltételek szigorítása fékezte, az egyre bővülő lakossági fogyasztás azonban továbbra is erős forrást adott. Az ipari termelés éves szintű növekedése, 15-16 százalék közötti ütemekkel idén az első félévben elmaradt a tavalyi, 18,5 százalékos növekedési átlagtól, de igen erős ütemű.

Tavaly a kínai GDP átlagosan 11,9 százalékkal bővült, 1994 óta a leggyorsabban. Ötödik éve nőtt legalább 10 százalékkal a kínai gazdaság; 2006-ban 11,6 százalékkal bővült.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!