4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Soha nem látott mértékű napon belüli árzuhanással reagált hétfőn a törlesztéskockázat-biztosítási tranzakciók londoni piaca arra a hírre, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek az éjszaka 750 milliárd euróig terjedő - a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) közösen összeállítandó - stabilitási keret létrehozásában állapodtak meg. Londoni elemzők "drámainak" nevezték az egyezség egyes elemeit.

A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői hétfőn az MTI kérdésére elmondták: a görög államadósság-törlesztési kockázat fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása az aznapi londoni kereskedésben 531 bázispont környékén járt a 915 bázispontos előző záró után, vagyis példátlan mértékben, több mint 380 bázisponttal zuhantak a görög CDS-kontraktusok. A CDS-piacon napi 10-15 bázispontos díjváltozás már jelentős kilengésnek számít.

A hétfői napközbeni árazás azt jelenti, hogy a törlesztési leállás kockázatára biztosítási ügyleteket nyújtó piaci szereplők minden 10 millió euró görög államadósság után évente mintegy 380 ezer euróval kevesebb törlesztéskockázati biztosítási díjat számítanak fel a befektetőknek az irányadó ötéves futamidőre, mint a múlt hét végén. Meredeken csökkent a többi, szintén gyenge adósság- és költségvetési helyzetűnek tartott déli euróövezeti tagállam CDS-árazása is. A CMA hétfői adatsora szerint Spanyolország törlesztéskockázati biztosítási díjszabása a 238,5 bázispontos záróról 149 bázispontra, Portugáliáé 425 bázispontról 230 bázispont környékére esett.

Jelentősen olcsóbbak lettek a magyar szuverén adósságtörlesztési kockázat biztosítási kontraktusai is: a CMA szakelemzőinek tájékoztatása szerint a magyar CDS-árazás a 283 bázispontos zárószintről 222 bázispont alá csökkent a hétfői londoni kereskedésben. Ez azt jelenti, hogy a magyar államadósság törlesztéskockázati biztosítási díja 10 millió eurónként jelenleg több mint 300 ezer euróval alacsonyabb Görögországénál, vagyis a piaci szereplők Magyarországot sokkal kevésbé kockázatos adósnak tartják törlesztésbiztonsági szempontból, mint az euróövezeti tag Görögországot.

A CMA DataVision idei első negyedéves adóskockázati összesítésében Görögország a világ tíz legkockázatosabb adós államának mezőnyében szerepelt, olyan országokkal osztozva a felső tízes törlesztéskockázati listán, mint Venezuela, Pakisztán, Ukrajna, Irak, vagy Egyiptom. Az euróövezeti stabilitási csomagtervről kiadott hétfői londoni értékelésükben a JP Morgan bankcsoport befektetési elemzői azt írták: a hétvégén bejelentett intervenciós elemek közül a legdrámaibb az, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) közvetlen államadósság-felvásárlásba kezd, ugyanis az EKB ehhez a módszerhez még "a pénzügyi válság mélyén sem" folyamodott.

A JP Morgan elemzői szerint egyrészről "egyértelműen nem helyénvaló", ha egy jegybank folyamatos monetáris finanszírozást nyújt egy olyan szuverén adósnak, amely a fizetőképességével kapcsolatos aggodalmak miatt már nem tudja magát finanszírozni a tőkepiacról. "Ez az inflációhoz, sőt a hiperinflációhoz vezető út", és a Lisszaboni Szerződés éppen ezért tiltja kifejezetten a költségvetési deficitek közvetlen monetáris finanszírozását - áll a JP Morgan hétfői elemzésében. A ház londoni szakértői szerint másrészről ugyanakkor az EKB-nak felelősségi körébe tartozik a megfelelő szintű bankrendszerbeli likviditás biztosítása, hozzájárulva ezzel a pénzügyi rendszer egészének széleskörű stabilitásához.

Az EKB e döntésében így kritikus jelentőségű tényező volt a törekvés a pénzügyi stabilitás biztosítására. Kiemelten hangsúlyozni kell azonban, hogy sem a kétoldalú hitelmegállapodások, sem a jegybanki kötvényvásárlások és likviditási injekciók nem helyettesítik a szükséges és tényleges költségvetési kiigazítást; ezeknek az eszközöknek a célja csak az időnyerés, és az, hogy a kiigazítás reálgazdasági és piaci hatásait minimalizálni lehessen - áll a JP Morgan átfogó hétfői londoni elemzésében.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!