5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Naiv elképzelés, hogy az IMF-hitel fennmaradó 6 milliárd eurójából mentse meg a kormány a devizahiteleseket, ugyanis ezt a pénzt nem erre a célra szánta a Valutaalap - mondta az mfor.hu által megkérdezett elemző. A szakember szerint a Világbanktól, vagy az Európai Beruházási és Újjáépítési Banktól (EBRD) lehetne forráshoz jutni, velük kellene egyezkednie a kormánynak. Mfor.hu-háttér.

Várhatóan "simán kivitelezhető" lesz egy új megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), azonban nem sürgeti az idő a kormányt, a nemzetközi delegáció eheti látogatásakor még minden bizonnyal csak az előkészítés kezdődik meg - véli Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. A szakember szerint nem volt indokolt a devizaalapú jelzáloghitelezés teljes befagyasztása, hiszen az utóbbi hónapokban már amúgy is jelentősen visszaesett a devizahitelek aránya.

Kipipálhatjuk az újabb IMF-megállapodást

A héten szokásos negyedéves felülvizsgálatra érkezik hazánkba az IMF tárgyalódelegációja, mely most először egyeztethet Budapesten az új kormánnyal hivatalosan. Az utóbbi napokban vezető Fidesz-politikusok mellett a nemzetgazdasági miniszter is arról beszélt, hogy a kormány újabb megállapodást szeretne kötni, azonban a pénzt nem hívná le.

"Az nyilvánvaló, hogy a kormány új megállapodásra törekszik, ami szerintem simán kivitelezhető, várhatóan nem lesz ellene kifogása a Valutaalapnak, mivel ők is látják, hogy jelenleg Magyarországnak nincsenek finanszírozási problémái" - mondta az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. A szakember hozzátette: az idő nem sürgeti a kormányt, hiszen a jelenlegi megállapodás majd csak októberben jár le, várhatóan utána léphet életbe az új, addig viszont az előkészítés akár már a jövő heti találkozón megkezdődhet.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken a Reutersnek nyilatkozott: kifejtette, hogy hazánk 10-20 milliárd forintos elővigyázatossági megállapodást köthet a nemzetközi szervezetekkel. Suppan Gergely szerint könnyen lehet, hogy a jelenlegi keretből még le nem hívott 6 milliárd eurót is hozzácsapják majd az új megállapodáshoz.

Az IMF nem adna pénzt a devizahitelesek megmentésére

Az említett 6 milliárd euró sorsa egyébként kérdéses, hiszen az utóbbi hetekben több kormányzati forrásból is arról lehetett hallani, hogy ennek egy részét fordítanák a devizahitelesek megmentésére, illetve a Nemzeti Eszközkezelő létrehozására. Suppan Gergely szerint azonban ez nem működik, ez egy naiv elképzelés a kormány részéről, mivel a Valutaalap nem erre a célra adta a pénzt.

"A devizahitelesek megsegítéséről a Világbankkal vagy az Európai Beruházási és Újjáépítési Bankkal (EBRD) lehetne kötni egy külön megállapodást, tőlük lehetne pénzt szerezni erre a célra. Azt elképzelhetőnek tartom, hogy az IMF segít majd tető alá hozni egy ilyen megállapodást, hiszen nekik is fontos, hogy a devizahitelekben rejlő kockázatok csökkenjenek" - vázolta fel az elemző.

Matolcsy György a pénteki Reuters-interjúban azt is elmondta, hogy bízik abban, hogy az ország hitelezői jövőre is elnéznek majd egy 3 százalék feletti költségvetési hiányt. A TakarékBank szakembere szerint nem is a hitelezők jelenthetik a fő problémát, hanem az Európai Unió. "Hazánk ellen hat éve folyik túlzott deficit eljárás, korábban azt vállaltuk, hogy 2011-ben 3 százalék alá csökkentjük a hiányt. Az Unióban nincs olyan tagállam, mely eddig háromszor kapott volna hosszabbítást a túlzott deficiteljárás esetében, így erre mi sem számíthatunk" - fejtette ki Suppan.  

"Közgazdaságilag elvileg elfogadható lenne egy lassabb hiánycsökkentés, hogy mondjuk jövőre 3,4 százalék legyen a deficit, és csak 2012-ben csökkenjen 3 százalék alá, azonban ez a fentiek miatt az Unió ellenállásába ütközne" - teszi hozzá a szakértő.

Ráadásul az utóbbi időben az EU-ban olyan ötletek is felvetődtek, hogy a tartósan magas hiánnyal rendelkező országok esetében befagyasztanák az EU-transzfereket. "Idáig pedig nem kellene eljutni"-  figyelmeztet az elemző.

Devizahitelek befagyasztása: túl kemény eszközhöz nyúlt a kormány


A kormány a napokban nyújtotta be a parlamentnek azt a törvényjavaslatot, melynek értelmében július elsejétől csak forintalapú hitelek esetében lehetne jelzálogot bejegyezni ingatlanra. A törvény az elfogadás után várhatóan visszamenőleges hatállyal lesz érvényes, a bankok máris igyekeznek alkalmazkodni az új szabályhoz.



Suppan Gergely szerint viszont ez a drasztikus lépés nem volt indokolt, ugyanis az elmúlt hónapokban amúgy is jelentősen visszaesett a devizahitelek aránya. Az elemző szerint a jövedelemhez kellett volna kötni a törvényt, tehát akinek mondjuk euróban van jövedelme, az továbbra is kaphasson devizahitelt. Ugyanakkor azt ő is elismerte, hogy ez csak a lakosság kis hányadát érinti.

Néhány éve Ausztria próbált hasonló szabályozást bevezetni, akkor az Európai Unió "elmeszelte" nyugati szomszédunkat mondván, hogy uniós jogszabályokba ütközik a devizahitelezés korlátozása. A TakarékBank szakértője szerint nekünk nem kell hasonló retorziótól tartanunk, ugyanis az utóbbi két évben az Unió is belátta, mennyire káros a devizahitelezés túlburjánzása.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!