4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai gazdaság lassulása tartós maradhat, ha az új vezetés nem kezd bele a gazdaság szerkezeti átalakításába, a demográfiai és munkaerő-piaci folyamatok pedig egész Ázsia jövőjét alááshatják - hangzott el a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tokiói közgyűlésén rendezett vitafórumon.

Barry Eichengreen, a berkeleyi Kaliforniai Egyetem közgazdászprofesszora szerint a legfontosabb kérdés, hogy Kína el tudja-e kerülni az úgynevezett közepes jövedelmi csapdát. "Miután leszedték az alacsonyan csüngő gyümölcsöket, a növekedés egyre nehezebbé fog válni" - mondta Eichengreen, arra a nemzetközi tapasztalatra utalva, miszerint számos fejlődő ország megreked a közepes jövedelmi szinten, mivel a reformok elmaradása miatt nem képes továbblépni.

Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója emlékeztetett: a sok rossz példa ellenére Ázsiában számos helyen - Szingapúrban, Dél-Koreában és "Kína Tajvan tartományában" - sikerült túllépni ezen problémán, s remélhetőleg "a kritikus világgazdasági szerepet játszó" szárazföldi Kínában is így lesz. Ennek érdekében azonban mielőbb meg kell reformálni a kínai pénzügyi szektort, az exportorientált növekedésről pedig a belső fogyasztás hajtotta fejlődésre kell áttérnie az országnak.

Sirakava Maszaaki japán jegybankelnök országa példáján keresztül arra figyelmeztetett: a gyors növekedés túlzott önbizalomhoz vezet a gazdasági szereplők és a kormányok részéről, ami a szigetországban az 1980-as években nagy szerepet játszott a gazdasági buborék kialakulásában. Kínának egyebek mellett ezt a hibát is el kell kerülnie.

Li Tao-kuj (Li Daokui), a pekingi Csinghua (Tsinghua) Egyetem professzora azt jósolta, hogy Kínában 6 százalékra lassulhat a gazdasági növekedés. "Fontos döntéseket kell meghozni. Ha ez így lesz, a növekedés később visszatérhet 7-8 százalékra. Nem szabad elfeledni, hogy Kína még mindig nagyon szegény, az egy főre jutó bruttó hazai termék az amerikainak csak 18 százaléka, ezért Kínában még jelentős tér van a növekedésre".

Lagarde emlékeztetett arra is, hogy Kelet-Ázsia gazdasági súlya hamarosan nagyobb lesz, mint az Európai Unióé és az Egyesült Államoké együttvéve, Eichengreen pedig azt mondta, "a huszonegyedik század még mindig Ázsia évszázada, a globális gazdasági és politikai egyensúly Ázsia felé tolódik".

Ugyanakkor a kontinens számos kihívással néz szembe. Sirakava szerint ezek közül a legfőbb a társadalom öregedése és a munkaerőpiac várható zsugorodása, amely a közgyűlésnek otthon adó szigetország mellett Dél-Koreát és Kínát is hátráltatja. Annak ellenére, hogy Dél-Korea rendelkezik a világ legjobban képzett női munkaerő-állományával, globális szinten a második legkisebb a nők relatív munkaerő-piaci részvétele az országban, Kínában pedig néhány éven belül csökkenni kezd a munkaképes korúak száma.

Lagarde szerint "Japánt a nők menthetik meg": az IMF számításai szerint a japán nők fele kiszorult a munkaerő-piacról, így nagyobb arányú bevonásukkal mérsékelhető a szigetország közelgő munkaerő-hiánya. Sirakava hozzátette: a jegybank számításai szerint a nők és az öregek munkavállalásának ösztönzésével a munkaerő-állomány jelenleg jósolt 0,2 százalékos csökkenése helyett 0,8 százalékos növekedést lehetne elérni. Ugyanakkor szerinte a nők bevonása súlyos kulturális-társadalmi probléma Japánban.

Csanda Kocshar, az indiai ICICI bank vezérigazgatója szerint a kínai népességszabályozási rendszer túl merev, de még nem túl késő megreformálni azt. Indiával kapcsolatban kifejtette: az ország demográfiai kilátásai világszerte a legjobbak között vannak.

A közelmúltbeli japán-kínai politikai feszültségeket, valamint a jelenlegi világgazdasági helyzetet illetően Sirakava azt mondta: a két világháború közti helyzetre emlékezteti őt, amikor a hegemónia és a nemzetközi vezetés hiánya okozta a bajt. "Jelenleg gazdasági szuperhatalom hiányában globális kormányzásra van szükség" - jelentette ki. Eichengreen szerint ugyanakkor ma a nemzetközi szervezetek, például az IMF képesek lehetnek a hegemón irányítás és a globális kormányzás kiváltására. Li azt is megjegyezte: "Kína szerencsés, hogy Japán és Dél-Korea a szomszédja", mivel az időszakos politikai feszültségek ellenére fejlődését sokban annak köszönheti, hogy tanulmányozta a japán gazdasági modellt és az azzal kapcsolatos tapasztalatokat, valamint elsajátította azok egy részét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!