Az első negyedévi hiány az egész éves 62 százaléka volt tavaly, a megelőző években pedig rendre 56, és 59 százalék. Az előző választási évben, 2006-ban 39 százalékot, míg 2002-ben csak 15 százalékot tett ki. Igaz, ez az eredeti előirányzat 48 százaléka volt, de ebben az évben a költségvetést módosították.
Oszkó Péter pénzügyminiszter a legutóbbi sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az idei első negyedévi plusz kiadások közé sorolta a kórházaknak - egy hónappal előrehozott finanszírozás keretében - átadandó 40 milliárdos többletjuttatást. A többlet kamatkiadás 55 milliárd forint, a MÁV támogatása pedig 20 milliárd forint.
A miniszter megjegyezte, hogy a szezonalitás nemcsak az említett többletkiadások miatt jelentkezik, az éves tervezett társaságiadó-bevételből március végéig alig 13 százalékot vár a PM, az áfából pedig 19 százalékot. A lakosság befizetései is csak az éves 24 százalékát érik el. Az első negyedévi központi költségvetési kiadások a tárca számításai szerint az éves előirányzat 26 százalékát, míg a bevételek csak 21 százalékát teszik ki.
Az első negyedéven túli bevételeket növeli az 50 milliárdra tervezett vagyonadó bevétel, amelyből május 20-ig kell megfizetni az első részletet, míg a második részletet szeptemberben, így vélhetően az első negyedévben ebből nem sok érkezik a kasszába - mondta el Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője. Hozzátette: bár egész évre 0,6 százalékos GDP-visszaeséssel számol a kormány, a gazdaság szűkülése az első félévben még erőteljesebb lesz, a második félévtől kezdve javulhat, ami az adóbevételekben is tükröződik majd.
Ugyanakkor a pénzügyminiszter jelezte, hogy az idei 609 milliárd forintra tervezett társaságiadó-bevétel (tása) esetleges felülvizsgálata elképzelhető, miután tavaly ebből az adónemből 385 milliárd forint folyt be. Igaz, hogy "2010-ben a tása kulcsa 16 százalékról 19 százalékra emelkedett, és az adóalap is jóval szélesebb lett".
A szaktárca prognózisa szerint a központi költségvetés 2010. évi pénzforgalmi hiánya 836 milliárd forint lesz, ebből az első negyedévre 616,6 milliárd esik (74 százalék). Az első negyedévi pénzforgalmi hiány mellett a kamatfizetésektől és kamatbevételektől megtisztított elsődleges hiány 278 milliárd forint lesz.
MTI