4p

Miközben a nyugati államok mellett a régiós országok is lendületesen növekednek, hazánk gazdasága gyakorlatilag 7 évvel ezelőtti szinten stagnál. Mfor.hu-háttér.

Bár a 2008-as válság az uniós országok majdnem mindegyikének visszavetette a gazdasági növekedését (Lengyelország például még ekkor is növekedett), a 2005-ös állapotokhoz képest negatív tartományba nagyon kevés tagállam csúszott. Magyarország sajnos az utóbbiak szűk táborát gyarapította. Azóta viszont míg más uniós gazdaságok újra lendületet vettek, a magyar lényegében stagnálásra volt képes 2005-ös bázison nézve.

Az Eurostat statisztikája szerint 2012-re a magyar bruttó hazai össztermék 2005-ös átlagáron számolva 89,124 milliárd euróra jön ki, ami százalékos formában 0,4 százalékos növekedést jelent a bázisévhez, vagyis 2005-höz viszonyítva. Előző évre vonatkozóan ez még 0,7 százalék és 89,365 milliárd euró volt.

A grafikonunkon látható, hogy a magyar gazdaság teljesítménye válság előtt 4-5 százalékkal volt nagyobb a 2005-ös szintnél, a válság hatásaként viszont 2009-ben a teljesítmény 2 százalékkal a 2005-ös alá esett. A problémát az jelenti, hogy a beszakadást követő kilábalási szakasz annyira lassú, hogy növekedés helyett inkább stagnálás mutatkozik, vagyis nagyjából ott tart a gazdaság teljesítménye, mint 2005-ben.

Az igaz ugyan, hogy az eurózóna jelenlegi válsága minden országra negatívan hat teljesítmény szempontjából, 2005-ös bázison mérve szépen látszik, hogy a mostani problémák ellenére jelentős gazdasági növekedések mutatkoznak, különösen a régiónkban - kivéve Magyarországot.

Sokan gyorsan talpra álltak a válság után

Magyarország a régió egyik legnyitottabb gazdaságának számít, így különösen függ az exportpartnerek - főleg a legnagyobb, Németország teljesítményétől. A válság ugyan őket is megviselte, ez látható az alábbi grafikonon is, ám közel sem annyira, mint hazánkat. Esetükben a 2005-höz mért német GDP-változás a 2008-as 8 százalék után valamivel 3 százalék alá esett vissza 2009-re, ám már 2010-ben ismét 7 százalékkal volt nagyobb a gazdaság 2005-höz képest, és bár a trend megtört, még mindig 10 százalék feletti adat köthető hozzájuk. Hasonló trendet követ Franciaország és az Egyesült Királyság is. Mindhárom országról elmondható, hogy már 2010-re visszatértek a válság előtti növekedési ütemhez 2005-ös bázison - ellentétben hazánkkal.

Magyarország teljesítményét ugyanakkor érdemesebb a régiós országokéval összehasonlítani, mely alapján szintén nem mondható el, hogy nemzetközi trendeket követne a gazdaságunk alakulása. Míg 2005-ös átlagáron számítva a cseh, lengyel, román és szlovák gazdaság is a válság kitöréséig lendületes növekedést mutatott (a szlovákok voltak kiemelkedőek a maguk bőven 20 (!) százalék feletti mutatójával), a hazai ütem hozzájuk mérve inkább stagnálásnak nevezhető már. És akárcsak az unió nagy gazdaságai esetében, a szlovák gazdaság nagysága már 2010-ben válság előtti szintre tért vissza - a lengyel vissza sem esett -, és azóta is lendületes a bővülés 2005-ös bázison nézve. 

A problémás periferiás országok szintjén

A legnagyobb gazdaságok hasítanak (hozzánk képest legalábbis mindenképpen), a régiónktól bőven elmaradunk, akkor felvetődik a kérdés, vajon kikkel is vagyunk egyszinten ebből az aspektusból. Ennek érdekében a 2012-es adatokból állítottunk rangsort, melynek eredménye cseppet sem adhat okot örömre, hiszen a negyedik hely jutott Magyarországnak a maga 2012-es 0,4 százalékos (2005-ös bázisú) növekedéssel - csak éppen hátulról a negyedik.

Nálunk rosszabb eredményt az olasz, a portugál és a görög gazdaság nyújthat idén a bázisévhez mérten; magyarán azok az országok, melyek súlyos problémákkal küzdenek. A bázishoz képest nálunk csak valamivel nagyobb növekedést tud várhatóan idén elérni Írország, melynek neve szintén összekapcsolható a nemzetközi segítségkéréssel. Érdekesség, hogy a szintén bajba jutott Spanyolország a tartományi, banki és államháztartási problémák ellenére, még mindig jobb helyzetben van hazánknál, hiszen 2005-ös bázison még mindig 2,8 százalékos növekedést produkálhat. Ez a jövőben viszont várhatóan megváltozik és mögénk kerülnek pont a korábban említett sokasodó problémák miatt.

Érdemes megnézni ugyanakkor a rangsor élvonalát is, ahol az első hat helyen öt régiós "szomszédunkat" találhatjuk bőven 10 százalék feletti növekedéssel 2005-ös bázison. Lengyelország 35, Szlovákia 32 százalékos mutatót tudhat magáénak, sőt Románia is 17,5 százalékkal büszkélkedhet.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!