4p

Az mfor.hu nem hivatalos forrásokból úgy értesült, hogy az osztrák Raiffeisen International AG egyelőre nem adja el magyar leánybankját.

Azt egyelőre nem tudni, hogy egyáltalán nem akarja értékesíteni a magyar bankot az osztrák tulajdonos, vagy csak a Széchenyi Bank egy eurós ajánlatát kevesli-e. Feltételezhető egyébként, hogy ez utóbbiról lehet szó, hiszen korábban a Raiffeisen AG vezetői is úgy nyilatkoztak, hogy megfontolják a magyar egység eladását, illetve a bank magyar vezetője Heinz Wiedner a dolgozóknak küldött karácsonyi levelében is utalt az eladás lehetőségére.

Értesülésünk szerint ma késő délután sajtótájékoztatót fognak tartani a döntésről.

Az ügy előzménye, hogy előbb hétvégén a Magyar Hírlap, majd hétfőn a Magyar Nemzet is arról írt, hogy magyar kézbe kerülhet a Raiffeisen helyi egysége. A lapértesülések szerint a Széchenyi Kereskedelmi Bank ajánlatot tett az osztrák Raiffeisen Bank International AG magyarországi leánybankjára. A köztudottan kicsi Széchenyi Bank – amely eddig a keleti nyitás jegyében elindult kereskedőházak finanszírozásával vált ismertté – saját tőkéből aligha tudja kifizetni a vételárat. Arra viszont alkalmas a T&T Ingatlanforgalmazó és Vagyonkezelő Zrt. (T&T) 51 százalékos tulajdonában lévő pénzintézet, hogy a kisebbségi tulajdonos magyar állam tőkeemelésével vagy hitelnyújtásával hozzájusson a Raiffeisen megszerzéséhez szükséges pénzhez.

A Raiffeisen Bank tőzsdei mozgása szerdán

A felvásárlással kapcsolatos kérdésre a T&T-hez köthető Töröcskei István a Magyar Nemzetnek azt mondta, miután folyamatban lévő ügyletekről a megállapodás aláírásáig nem szokás nyilatkozni, sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánja az ajánlattételről szóló értesülést.

Az ajánlat létét kedden megerősítette az anyabank, viszont a részletekkel kapcsolatban semmit sem árultak el. Kedden délután a Napi.hu már úgy értesült, hogy a részben állami tulajdonban levő pénzintézet 1 eurót (jelenlegi árfolyamon mintegy 300 forintot) ad a nála nagyságrendekkel nagyobb bankért, viszont a magyar kormány átveszi az összes kinnlevőséget, tartozást, bedőlt hitelt. Így az osztrákok "fájdalommentesen" tudnak kilépni a magyar piacról. A lap akkor azt írta, hogy szinte biztosan nyélbe ütik az üzletet.

Ezt némileg ellenpontozta Varga Mihály szerda reggeli nyilatkozata, hiszen egy ilyen nagyságrendű tranzakció kapcsán – informálisan mindenképpen – vannak információi a miniszternek. "Én azért arra még nagy tételben nem fogadnék, hogy ez a tranzakció be is fog következni" - jelentette ki a Varga Mihály. Hozzátette, hogy ez a bank hosszú éveken keresztül nyereséget hozott a tulajdonosainak, és ha most átmenetileg el is gondolkodnak azon, hogy el kellene adni, az sem zárható ki, hogy a végén meggondolják magukat.

Kifejtette ugyanakkor, hogy a magyar államnak, mint az említett kis bank kisebbségi tulajdonosának arra kell figyelnie, hogy az adófizetők pénze megfelelően hasznosuljon. Ha úgy látják, a magyar államnak nem érdeke az, hogy banki tranzakciókban vegyen részt, akkor határozottan ki kell fejteni ezt az álláspontot, és ki kell mondani, hogy ez nem támogatható. Hozzátette: "még nem tartunk itt".

A Raiffeisen eszközállománya 111-szerese a Széchenyiének (2119,6 milliárd forint vs. 19,6 milliárd), míg a betétek terén 93-szoros a különbség (1315,1 milliárd vs. 14,6 milliárd). A Széchenyi saját tőkéje nem csak hogy a Raiffeisen ötvennyolcada, hanem harmincszor kevesebb, mint amekkora veszteséget az osztrák pénzintézet magyar leánybankja elszenvedett 2012-ben. A Raiffeisen csak bankadóból többet fizetett tavalyelőtt (7 milliárd forintot), mint a Széchenyi tőkéje.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!