3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Hazánkban az infláció átmeneti növekedése után az év második felében már dezinfláció várható. A kérdés az, mikorra és hogyan lehet tartósan két-három százalék közé szorítani a 2008-ban három-négy százalékra süllyedő mutatót. Az időszakos leszorítással ugyanis még nem feltétlenül felelnénk meg az euró bevezetéséhez szükséges uniós kritériumoknak, amelyekhez egyelőre Csehország és Szlovákia áll a legközelebb. A térségben idén Magyarországon a legmagasabb az infláció. Az mfor.hu Heti Diagram sorozatában az ICEG Európa Központ elemzését közli.

Mely országok állnak legközelebb az euró-kritériumokhoz?

Egy másik kategóriába tartoznak a maastrichti kritériumoknak már most is megfelelő államok, amelyek esetében teljesül ugyan az árstabilitásra vonatkozó kritérium, azonban van némi kockázata az infláció emelkedésének. Ez jellemző Csehországra, Szlovéniára és Lengyelországra.

A harmadik csoportot alkotó Bulgáriában, Romániában és Szlovákiában határozott dezinfláció megy végbe, a fogyasztói árindex gyors csökkenése figyelhető meg, a maastrichti kritérium azonban jelenleg még nem teljesül. A harmadik csoportba pedig azok az országok (hazánk és a balti államok) tartoznak, ahol magas az inflációs nyomás, valamint az elmúlt egy évben emelkedett a fogyasztói árindex.

Lengyelországban, Csehországban és Szlovéniában az infláció két százalék körül alakult az elmúlt évben. Ezekben a gazdaságokban - némileg különböző okokból - lassú inflációs nyomás érezhető. Bár a fogyasztói árak emelkedése várhatóan nem haladja majd meg jelentősen a 3 százalékot, Csehországban és Lengyelországban a hatósági áremelések miatt nőhet az infláció 2007-ben, Szlovéniában pedig a keresleti nyomás miatt emelkedhet ez a mutató.



A fenti három ország közül a legnagyobb bérinflációs nyomás Lengyelországban várható. Itt a bérkiáramlás üteme már 2006-ban is magas volt, és - a nemzetközi nyomás ellenére várható fiskális lazítás miatt - 2007-ben sem lehet drasztikus lassulásra számítani.

Az EU-ba idén januárban bebocsátást nyerő Bulgáriában és Romániában az elmúlt években komoly politikai és társadalmi változások mentek végbe, amelyek a gazdasági szerkezetet is átalakították. Esetükben az infláció viszonylag magas szintről indult, a dezinfláció 2006-ban, elsősorban az év második felétől erősödött fel. 2007-ben várhatóan mindkét országban 5 százalék körüli szintre süllyed az éves infláció. Míg Romániában középtávon gyorsabb, Bulgáriában - elsősorban a bérkiáramlás magas üteme miatt - lassúbb fogyasztóiár-csökkenéssel lehet számolni.



Összességében megállapítható, hogy inflációs szempontból nagyon heterogén tagállamokról van szó. Az infláció tartósan csak összehangolt gazdaságpolitikával csökkenthető. Átmeneti megoldások léteznek ugyan az időszakos leszorításra, ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy megfelelünk az uniós kritériumoknak. (Ezt mutatja Litvánia példája is.)

Csehország és Szlovákia az élmezőnyben

Az országok többségében a bérfelzárkózás a legnagyobb kockázati elem, ami lassítja a dezinflációs folyamatot. A bérek hol lassú, hol dinamikusabb emelkedése magával húzza az értékesítési árakat, az energiahordozók árának emelkedése már "csak hab a tortán".

Az olaj világpiaci árának növekedése különböző mértékben érinti a vizsgált országokat, de nem ez az alapvető akadálya annak, hogy három százalék körüli szintre süllyedhessen az infláció.

A jelenlegi folyamatok alapján úgy tűnik, hogy Csehországnak és Szlovákiának okozhatja a legkisebb fejfájást az inflációs kritérium teljesítése.

Erdős Szabolcs, ICEG Európai Központ

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!