4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelenleg is folyik a Nemzeti Eszközkezelő Társaság létrehozásáról szóló törvénytervezet előkészítése, ez a szervezet venné meg a jövőben a bajba jutott hitelesek lakásait a bankoktól - értesült az mfor.hu. A kormány tervei szerint a jövőben olyan jelzálog hitelezési rendszert alakítanának ki Magyarországon, mely nem fogadja el a kilakoltatást. Mfor.hu-háttér.

Orbán Viktor miniszterelnök június 8-án, gazdasági akciótervének ismertetésekor vetette fel egy állami eszközkezelő létrehozásának ötletét. A jövőben ez kezelné a bedőlt hitelesek lakásait, így könnyebb lenne tárgyalással megegyezni, hogy senki ne kerülhessen az utcára. Azt egyelőre nem tudni, mennyi pénz lehet erre a célra, de a tervek szerint ősszel dönthet a parlament az eszközkezelő létrehozásáról.

Többet nem lehetne senkit kilakoltatni

"A Kormány kiemelt figyelmet fordít a pénzügyi-gazdasági válság miatt felhalmozott lakossági adósságok kezelésére, ahol az egyik legfontosabb kezelendő probléma a bajba jutott jelzáloghitelesek helyzetének megoldása" - közölte az mfor.hu kérdésére a Kormányzati Kommunikációs Államtitkárság.

A megoldások vizsgálata jelenleg is folyamatban van, a Bankszövetséggel, a Magyar Nemzeti Bankkal és más intézményekkel együttműködve a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közösen dolgozza ki azt az előterjesztést, ami a várakozások szerint teljes körű megoldást nyújt majd a hitelesek problémáira.

A javaslat egyik fontos eleme, hogy - ahogy a miniszterelnök is említette - a jövőben csak forintalapú hitelek esetén engedélyeznék jelzálog bejegyzését az ingatlanra. Emellett a kormány azon az állásponton van, hogy a jövőben a kontinentális megközelítést, vagyis a kilakoltatást el nem fogadó jelzálog hitelezési rendszert teremtsen Magyarországon - közölte az államtitkárság.


A moratórium lejárta előtt lehet döntés

Az első lépést már megtette az új kormány: június 10-i rendeletében az év végéig meghosszabbította az árverezési moratóriumot, hogy ezzel is védje a bajba jutott hitelesek otthonát. "A 29 pontos cselekvési programban is szereplő, a hiteltartozások hosszabb távú kezelésének megoldására hivatott Nemzeti Eszközkezelő Társaság létrehozásáról szóló törvénytervezet előkészítése megkezdődött" - válaszolta kérdésünkre a kormányzati kommunikációért felelős államtitkárság.

A tervek szerint az őszi ülésszakon tárgyalhatja a parlament a készülő törvényjavaslatot, így még a moratórium lejárta előtt életbe léphet a hosszabb távú szabályozás. "A javaslat célja, hogy senki ne kerülhessen az utcára, továbbá az esetek többségében biztosítható legyen az adósságtörlesztés fennmaradása és teljesítése, valamint a devizakockázatok kezelése. A felállítandó eszközkezelő, a jogok és kötelességek egyensúlyára fog épülni" - tudta meg az mfor.hu.

A magyar bankrendszerben 2008 eleje óta folyamatosan nő a kétes és rossz minőségű hitelek összege, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) adatai szerint ez az idei első negyedévben már több mint 320 milliárd forintot tett ki csak a háztartási hiteleknél.

Ezzel összhangban folyamatosan nő a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) nyilvántartott adósok száma. Ez a rendszer a BAR-lista utóda, azok kerülnek bele, akik 90 napon túl legalább a minimálbér összegével tartoznak a banknak. Idén márciusban ezen a listán már 825 ezer ember volt.

A konkrétumokra kíváncsiak a károsultak

"A bejelentésen kívül egyelőre mi sem tudunk sokat az állami eszközkezelő ötletéről, kíváncsiak vagyunk a részletekre" - mondta el az mfor.hu kérdésére Lénárd Mariann, a Banki Hitelkárosultak egyesületének (BHKE) képviselője. A szakember hozzátette: több európai országban vannak hasonló kezdeményezések, melyek keretében az adósok az államtól bérelhetik vissza ingatlanjukat. A szakértők szerint hasonló konstrukció képzelhető el itthon is.

"Egyelőre nem tudjuk a pontos körülményeket: fontos lehet például, hogy milyen értéken kerülnének be az ingatlanok ebbe az eszközkezelőbe, illetve mindenki bekerülhet-e, vagy csak egy bizonyos értékhatár alatt" - sorolja a kérdéseket Lénárd Mariann. Szerinte fontos lenne látni a számokat, hogy melyik megoldás mennyibe kerülne a költségvetésnek, akkor lehetne véleményt alkotni arról, melyik a legoptimálisabb.

A BHKE képviselője szerint maga az alapötlet jó, hiszen így legalább nem spekulánsok kezére kerülnének a bedőlt hitelesek lakásai, illetve nem kerülnének utcára a hitelfelvevők. Az egyesület képviselője hozzátette: egyelőre ők sem tudnak konkrétumokat a javaslatról, őket senki nem kereste meg egyeztetés céljából.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!