3p

Londoni pénzügyi elemzők szerint a keddi kamatcsökkentés után legalább a jövő év végéig változatlan marad a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata.

Az MNB kedden 0,15 százalékponttal 1,35 százalékra csökkentette irányadó kamatát. Matolcsy György jegybankelnök ezután bejelentette, hogy az alapkamat-csökkentési ciklus véget ért, és az MNB hosszan tartó, laza monetáris politikára rendezkedik be.  William Jackson, a Capital Economics vezető közgazdásza a monetáris tanács kamatdöntését és Matolcsy György bejelentését kommentálva közölte: megítélése szerint az utalás a hosszan tartó, laza monetáris politikára - jóllehet nem klasszikus előretekintő iránymutatás -  azt jelentheti, hogy a monetáris tanács igyekszik mérsékelni az egyes piaci szereplők körében egyre erősödő rövid távú kamatemelési várakozásokat.

Jackson szerint az MNB-re várhatóan sem az idén, sem jövőre nem nehezedik érzékelhető kamatemelési nyomás, annak ellenére sem, hogy az utóbbi hónapokban ismét pozitív tartományba emelkedett a magyarországi infláció, és valószínűleg ez volt az egyik fő tényezője az enyhítési ciklus befejezésének. A Capital Economics elemzőjének várakozása szerint a reálgazdaságban még meglévő kapacitástöbblet, valamint az alacsony nyersanyagárak valószínűleg 2015-ben és 2016-ban is az MNB 3 százalékos központi célja alatt tartják az éves magyarországi inflációt.

A Capital Economics előrejelzése szerint mindemellett a magyar gazdaság eddigi erőteljes növekedési lendülete is várhatóan lanyhul a következő időszakban, a költségvetési politika szigorodása és az Európai Unió fejlesztési folyósításainak lassulása miatt.

Jackson közölte: a ház ezek figyelembevételével 2,5-2,8 százalék körüli éves összevetésű növekedési ütemeket vár a magyar gazdaságban a következő időszakra, és ebben a környezetben azzal számol, hogy az MNB alapkamata legalább 2016 végéig a keddi kamatcsökkentéssel elért 1,35 százalékon marad.

Daniel Hewitt, a Barclays főközgazdásza a keddi kamatdöntést és Matolcsy György bejelentését kommentálva úgy vélekedett, hogy az utóbbi időszakban tapasztalt forinterősödés valószínűleg nagyobb mértékben szigorította a monetáris kondíciókat, mint amennyit az MNB még elfogadhatónak tart, és a monetáris tanács ezért dönthetett a konszenzusos várakozást meghaladó kamatcsökkentés mellett.

A keddi kamatdöntő ülés előtt a londoni elemzői közösség zöme 0,10 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést valószínűsített. Hewitt szerint a hosszú ideig lazán tartott monetáris politika mellett szólnak egyebek mellett az alacsony kapacitás-kihasználtsági mutatók, különösen a magyar gazdaság fő exportpiacain, valamint az, hogy a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés csak fokozatos ütemben zárul. A Barclays közgazdászának várakozása szerint mindez azt jelenti, hogy a ház által belátható előrejelzési távlatban a jelenlegi szinten marad az MNB alapkamata.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!