2p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem kell aggódni amiatt, hogy az euró erősödött az elmúlt időszakban az amerikai dollárral szemben, az árfolyammozgás mögött elsősorban a dollár gyengülése áll - mondta Jean-Claude Juncker, az euróövezeti gazdasági és pénzügyminiszterek csoportjának elnöke hétfőn, Tallinban, az észt miniszterelnökkel folytatott megbeszélést követően.

Juncker szerint az erősödés miatt nincsenek jelentősebb aggodalmak és az nem okoz gondot a növekedési és inflációs várakozásokat illetően. Hétfőn az euró dollár árfolyama 2009. decembere óta nem látott magasságokba szökött: közép-európai idő szerint nem sokkal fél hat előtt rövid időre áttörte az 1,4900 dolláros szintet. Az euró január 10-én volt idei mélypontján, 1,2874 dolláros árfolyamon, azóta a februári, ír mentőcsomag körüli bizonytalanságok miatti megtorpanástól eltekintve pozitív trendet mutat az árfolyamgörbe.

Juncker aggodalmát fejezte ki ugyanakkor az euróövezet inflációs kilátásai miatt. Az euróövezeti infláció éves mértéke áprilisban - az Eurostat előzetes becslése szerint - harminc havi csúcsra, 2,8 százalékra szökött az előző havi 2,7 százalékról.

Juncker, aki egyben Luxemburg miniszterelnöke, az észt fővárosban elmondta: támogatni kell az olyan euróövezeti államokat, amelyek pénzügyi segítségre szorulnak, mint Portugáliát. Ugyanakkor ezeknek az országoknak is áldozatokat kell vállalniuk: "készek vagyunk a szolidaritásra, de kristálytisztának kell lennie, hogy azoknak is szolidaritást és így további konszolidáló lépéseket kell vállalniuk , akik segítséget kérnek" - fogalmazott az eurócsoport elnöke.

Görögországról szólva elmondta: az ország helyzete "nagyon nehéz" és az európai szakemberek "közelről figyelik a helyzetet". Kifejtette azonban, hogy nem gondolja, hogy az adósság átstrukturálása opció volna. Leszögezte: valamennyi félnek a jelenlegi menetrendhez kellene tartania magát.

Az Európai Központi Bank (EKB) leendő elnökének személyéről szólva a luxemburgi miniszterelnök világossá tette, hogy szerinte az EKB kormányzótanácsának jelenlegi tagja, Mario Draghi lehet Jean-Claude Trichet utóda. Arra a kérdésre, hogy szerinte elkerülhetetlen-e Draghi kinevezése, úgy fogalmazott: "már hónapok óta úgy gondolom, hogy ez a folyamat megállíthatatlan".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!