Májusban 423,6 millió euró aktívummal zárt a külkereskedelmi mérleg a részletes adatok szerint, míg az első öt hónapban a pozitívum 2,245 milliárd euró volt, az előbbi 0,6 millió euróval kevesebb, az utóbbi 844 millió euróval több az egy évvel korábbinál - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A korábban közölt előzetes adatok májusra több, 428,8 millió eurós, január-májusra pedig 2,2504 milliárd eurós aktívumot jeleztek.
A KSH adatai szerint idén, bár az első öt hónapban a kivitel volumene 17, a behozatalé 15 százalékkal nőtt a bázisidőszakhoz képest, ugyanakkor májusban már az import dinamikája volt erősebb.
A 2010. január–májusi forgalom forintban mért árszínvonala importban 6,4, exportban 6,1%-kal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. A cserearány 0,3%-kal javult. A forint a főbb evizákhoz képest megközelítően 8%-kal erősödött, ezen belül a dollárhoz viszonyított felértékelődés 9,8, az euróhoz képest 7,7%-os volt.
Az év első öt hónapjában a külkereskedelmi szerkezetben a legnagyobb, több mint 50 százalékos súllyal szereplő gépek és szállítóeszközök export volumene 21, az importé 18%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A legnagyobb növekedést mindkét forgalmi irányban a villamos gép, készülék és műszer, valamint a híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék árucsoportoknál regisztráltak. A villamos gép, készüléken belül az elektromosan szigetelt huzalok és vezetékek, az áramkör kapcsolására és védelmére szolgáló készülékek és a félvezetők forgalombővülése volt kiemelkedő, a növekmény túlnyomórészt német relációban jelentkezett. A kivitelben legnagyobb részarányt képviselő híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék forgalma – főként a televíziók és a mobiltelefonok exportjának növekedése következtében – ötödével bővült.
A feldolgozott termékek import volumene 2010 január–májusában 11, az exporté 14%-kal nőtt. A behozatal bővülésének üteme az év során fokozatosan emelkedett, és májusban már meghaladta az exportét. A növekedést gyakorlatilag a termelési célú import eredményezte: a lakossági fogyasztást
szolgáló termékek – bútor és bútorelem, ruházati cikk és öltözékkiegészítő, lábbeli – behozatala továbbra
is elmaradt a bázisidőszaki szinttől. Az importnövekmény mögött nagyrészt a színesfémek behozatalának
bővülése áll. Kivitelben a szakmai, tudományos ellenőrző műszer árucsoport forgalmának értéke – az
autóipar számára szállított termékek exportbővülése révén – az egész időszakban jelentősen, közel
egyharmadával meghaladta a tavalyit.
Az energiahordozók importvolumene az év első öt hónapjában a tavalyi alacsony bázishoz képest 17%-kal nőtt az árszint 5%-os csökkenése mellett. A természetes és mesterséges gáz behozatalának folyó áras értéke – a bázisidőszakinál alacsonyabb árak következtében – közel másfélszeres volumenbővülés mellett sem változott, miközben a kőolaj és kőolajtermékek esetében fordított a helyzet: az import értéke az áremelkedés hatására csaknem 40%-kal nőtt, míg volumene a tavalyi szinten maradt. A villamos energia importforgalmának értéke az árak mérséklődése következtében csaknem negyedével csökkent.
A nyersanyagok importvolumene egyenletesen nőtt, a bővülés mértéke a vizsgált időszak egészét tekintve közel 30% volt. Az árufőcsoporton belül a nyers-, szintetikus és regenerált gumi, valamint a cellulóz és papírhulladék behozatalának értéke több mint kétszeresére emelkedett. Kivitelben a fémtartalmú ércek és fémhulladék árucsoport – a fokozódó piaci kereslet és a növekvő árak következtében elért 75%-os bővülése révén – 2010. január–májusban immár a legnagyobb forgalmi részarányt képviseli a nyersanyagokon belül.
2010 első öt hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene a tavalyinál 8%-kal alacsonyabb árszint mellett megközelítette a bázisidőszaki szintet, az importban azonban továbbra is elmaradt attól. Kivitelben a legnagyobb volumen- és értékcsökkenés – a tavalyi gyengébb termés következtében – a gabona és gabonakészítménynél jelentkezett, a forgalom értéke közel negyedével esett vissza a bázisidőszakhoz képest. Kismértékű – néhány százalékpontos növekedést – a tejtermék és tojás, a cukor, cukorkészítmény és méz, valamint a kávé, tea, kakaó, fűszer árucsoportoknál regisztráltunk.
Importban az év folyamán – a vásárlóerő gyengülése következtében – a hús és húskészítmény forgalma fokozatosan csökkent, értéke csaknem ötödével maradt alatta az előző évinek.
Az év első öt hónapjában az Európai Unió országaival a kivitel volumene 16, a behozatalé 13%-kal haladta meg a bázisidőszaki szintet. A növekedés dinamikája a régi tagországok viszonylatában volt erőteljesebb. Az aktívum az unió egészét tekintve 1190 milliárd forintot (4413 millió euró) tett ki, ami 179 milliárd forinttal (964 millió euró) haladta meg a 2009. évi értéket. A legjelentősebb egyenlegjavulást brit, szlovák és spanyol relációban értük el.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a növekedés mértéke mindkét forgalmi irányban közel azonos volt: az export volumene 20, az importé 19%-kal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Passzívumunk 585 milliárd forint (2168 millió euró) volt; forintban 7 milliárddal kevesebb, viszont az árfolyamváltozás következtében euróban 121 millióval több, mint 2009 első öt hónapjában.
Menedzsment Fórum