Június végén rekordszintre erősödött a svájci frank az euróval és a forinttal szemben, az árfolyam csúcsa 220 forint körül volt. Azóta kicsit visszakapaszkodott a hazai deviza: csütörtök reggel 207,45 forintot kellett adni egy frankért. Viszont a tartósan 200 feletti árfolyam érzékenyen érinti azokat, akik néhány éve 140-160 forintos frankárfolyamnál vettek fel devizahitelt.
A kamatcsökkentés a sláger
Az elmúlt hetekben a kamatok csökkentése volt a sláger a bankok részéről, több pénzintézet is hasonló lépést jelentett be. A sort még az OTP kezdte, mely már május közepén is túl erősnek tartotta a frankot a forinttal szemben, ezért június elsejétől 75 bázisponttal csökkentette a frankhitelek kamatát, amit Bencsik László vezérigazgató-helyettes jelentett be az első negyedéves eredményeket ismertető sajtótájékoztatón.
Bencsik szerint a 0,75 százalékos kamatvágás körülbelül 10 forintos árfolyamelmozdulást küszöböl ki, egy tízmillió forintos, 20 éves lakáshitel esetében havi ötezer forintot jelent.
Szintén a kamatcsökkentéshez folyamodott a Budapest Bank, mely a közelmúltban jelentette be, hogy augusztustól a frankhitelek esetében 60, a forinthiteleknél pedig 100 bázisponttal mérsékli a terheket. A cég közlése szerint a lépés összesen mintegy 30 ezer embert érint pozitívan.
"Egy átlagos, 20 éves futamidejű, 10 millió forint összegű, forintalapú jelzáloghitel esetén 8000 forintos, azaz 7 százalékkal alacsonyabb törlesztőrészletet jelent majd, míg ugyanez svájci frank alapú hitel esetében 6000 forinttal mérsékli a havi hitelterheket. A bank hiteleinek kamatai ily módon a válság előtti szinthez közelítenek" - olvasható a Budapest Bank közleményében.
A forint alapú lakásvásárlási hitelek és a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében a Raiffeisen Bank ügyfelei is jobban járnak: a pénzintézet július elsejétől csökkentette 80 illetve 70 bázisponttal a kamatot a két hiteltípus esetében. Emellett az új ügyfeleknek azzal is segít a bank, hogy elengedi a kezelési költséget és a hitelbírálati díjat.
Külön utakon az Erste
Nem a kamatcsökkentésre esküszik az Erste Bank, inkább más módon próbál segíteni: a pénzintézet a múlt héten jelentette be, hogy ezentúl öt forint árfolyamkedvezményt nyújt a törlesztési árfolyamból a svájci frankban eladósodott ügyfeleinek. Emellett a szerződésmódosítási díj elengedésével is támogatják a hitelek átütemezését.
Sztanó Imre, a bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese elmondta: a svájci frank utóbbi időben tapasztalt rendkívüli erősödése tartósan nehéz helyzet elé állíthatott több frankban eladósodott ügyfelet. Ezért döntött úgy a bank, hogy a havi törlesztési nehézségek megkönnyítése érdekében öt forint árfolyamkedvezményt biztosít a lakossági svájci frank alapú jelzálog- vagy személyi kölcsönnel rendelkező ügyfeleinek.
A szakember kiemelte: az Erste Bank az elsők között vezetett be könnyítéseket nehéz helyzetbe került ügyfelei megsegítésére a válság kirobbanása után, és idén tavasszal több lépcsőben is csökkentette meglévő CHF alapú jelzáloghiteleinek kamatát. A csökkentés mértéke terméktípustól függően 0,3 illetve 0,8 százalék volt, és azzal a lépéssel az Erste frankalapú lakossági jelzáloghiteleinek kamata már tavasszal a pénzügyi válság kiteljesedése előtti szintre csökkent vissza.
Szinte mindenhol kérhetünk könnyítést
A kamatcsökkentés mellett az ügyfelek kérhetik a törlesztőrészlet ármeneti csökkentését vagy felfüggesztését az OTP-től, ezzel a megoldással az elmúlt egy évben ötvenezer emberen sikerült segíteni - mondta el a bank lakossági üzletágának ügyvezető igazgatója egy múlt heti sajtóbeszélgetésen.
A Raiffeisen is felajánlja az ügyfeleknek a futamidő meghosszabbítását, illetve a törlesztőrészlet ideiglenes csökkentését, melyet legfeljebb két évig lehet igénybe venni. Azoknak, akik már késedelembe estek, a Raiffeisen az Újrakezdés hitelt ajánlja, mellyel kiválthatják korábbi kölcsöneiket.
"Az Újrakezdés hitellel az eredeti hitel futamideje fedezetlen hitelek esetében legfeljebb 3, ingatlanfedezetes hitelek esetében legfeljebb 10 évvel növelhető, azonban az új ügylet futamideje így sem haladhatja meg személyi kölcsön esetében a 10, lakáshitelek esetében a 40 évet" - mondta Toman Róbert, a Raiffeisen Bank lakossági hitelezési vezetője.
"Eddigi tapasztalataink alapján ingatlanfedezetes hitellel rendelkező ügyfeleink leginkább a törlesztőrészlet ideiglenes csökkentését választják, míg fedezet nélkül folyósított személyi kölcsönnel rendelkező ügyfeleink körében a futamidő növelése népszerű. Ez annak is köszönhető, hogy egy rövidebb futamidejű kölcsön esetében a futamidő növelése nagyobb mértékben csökkenti a havi törlesztést, mint egy 30 éves futamidejű hitel esetében" - közölte a Raiffeisen. A bank tájékoztatása szerint eddig a teljes adósállomány tíz százalékát érintették ezek az adósvédelmi megoldások
Beke Károly
Menedzsment Fórum