2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára szerint Magyarország az idén és a következő 2 évben is teljesíti a 3 százalék alatti államháztartási deficitet, az Európai Bizottságnak ez év áprilisában benyújtott konvergenciaprogramot is erre alapozva állította össze a kormány.

Az NGM államtitkára az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának hétfői ülésén elmondta: a konvergenciaprogramot a kormány a Széll Kálmán Terv tervezett lépéséire építve nyújtotta be. A beadott program hangsúlyozott célként épít a foglalkoztatás bővítésére, az államháztartási hiány fokozatos csökkentésére, és így az államadósság mérséklésére - emelte ki Kármán András.

Kármán András elmondta: az erre az évre szóló költségvetési törvényben szereplő 2,94 százalékos államháztartási deficit - amely konzisztens az eredményszemléletű 2 százalékos elsődleges költségvetési többlettel - biztonsággal elérhető, különösen azt követően, hogy a kormány a 250 milliárd forintos stabilitási tartalékot zárolta.

A képviselők közül Balczó Zoltán (Jobbik) és Mile Lajos (LMP), a bizottság alelnöke is arról szólt: kétséges, hogy a Széll Kálmán Terv egyes lépései növelhetik a foglakoztatást Magyarországon. Az NGM államtitkára emlékeztetett arra: az országban a táppénzrendszer tervezett megváltoztatása, a rokkantnyugdíjaztatás módosítása, az adórendszer már meglépett módosításai mobilizálják majd a munkaerőpiactól jelenleg távol maradókat, arra ösztönzik a magyar társadalom egyes rétegeit, hogy ismét munkába álljanak. A testület fideszes tagjai is egyetértettek azzal, a Széll Kálmán Terv tervezett intézkedési növelik majd a foglalkoztatást az országban.

Egy képviselői kérdéssel kapcsolatban Kármán András kifejtette: az Európai Bizottság most értékeli az egyes országok által beadott stabilitási, illetve konvergenciaprogramokat. Ezt követően a június 20-án sorra kerülő ECOFIN (az EU gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa) napirendi pontján szerepelnek majd a programok.

"Én optimista vagyok abban a tekintetben, hogy az általunk bemutatott program és a felvázolt makrogazdasági pálya közel fog állni az Európai Bizottság értékeléséhez" - mondta az államtitkár. Kármán András véleménye szerint a Magyarországgal szembeni túlzott deficit eljárás kapcsán is az lesz a konklúzió, hogy a makropályák elérése nem igényel majd további intézkedéseket.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!