3p

A hét utolsó napján közli a statisztikai hivatal a második negyedéves GDP-adatokat, melyek az elmúlt hónapok makroadatai tükrében akár néhány százalékponttal elmaradhatnak az előző negyedévek számaitól. Aggodalomra azonban nincs és nem is lehet ok.

A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggel közli előzetes adatát a gazdaság második negyedévére vonatkozóan, így mi is megírjuk szokásos áttekintő jellegű felvezető cikkünket, melynek során a havi, KSH-adatokkal rendelkező főbb ágazatok teljesítményét vizsgáljuk meg. Ez alapján most az látszik, hogy a külkereskedelmünk nagyban hozzájárulhatott a gazdaság növekedéséhez, miközben a többi ágazat kicsit visszább vett a tempóból a második negyedévben.

Kicsit óvatosabban költekeztünk

A GDP felhasználói oldalán szereplő háztartások fogyasztására jól következethetünk a kiskereskedelmi statisztikákból, mely kiegyensúlyozott, ám az előző negyedévhez mérten visszafogottabb növekedésről árulkodtak. Hogy ez a vasárnapi zárva tartás, vagy valami más hatása volt-e, azt még nagyon korai lenne megállapítani.

A számok viszont beszédesek, hiszen míg az első negyedévben 5,1 és 8,7 százalék közötti plusz mutatkozott, addig most az április-június időszakban végig 5-6,2 százalék közötti növekedések voltak. Igaz, egy évvel korábban pedig csupán egyszer sikerült meghaladni a 6 százalékot. Vagyis, ahogy az a grafikonon is látható, éves bázison kicsit visszafogottabban - ám továbbra is határozott lendülettel - bővül a kiskereskedelmi forgalom, sőt még az egy évvel korábbinál is jobban teljesített, ami húzóereje lehet a gazdasági növekedésünknek. 

Az ipar lassabb és kiegyensúlyozottabb lett

A GDP termelői oldalán az egyik legmeghatározóbb tényező az ipari termelés, mely folyamatosan a gazdasági növekedésünk húzóágazata volt az elmúlt negyedévekben. Ez azonban most egy leheletnyit visszavett a tempóból, hiszen míg az első negyedévben 6 és 9,2 százalék közötti növekedések voltak, addig most konstans 6 százalék körüli plusz mutatkozott.

Ráadásul egy évvel korábban még bőven 10 százalék feletti pluszokról árulkodott a statisztika. Tehát a vészharangokat túl korai lenne még kongatni, de a havi adatok alapján úgy tűnik, kisebb lendületet adhatott az ipari teljesítmény a gazdaságunk növekedéséhez a második negyedévben.

Megtorpanó építőipar

Az építőipar a második negyedévben nagyjából hasonló teljesítményt nyújtott, mint az elsőben, viszont 2014-hez képest már jelentősen lassuló bővülésről árulkodnak a számok. Egy évvel ezelőtt ugyanis még bőven 20 százalék felett tudott növekedni az építőipari termelés (nagyban köszönhetően az uniós pénzeknek és a választási évnek), idén ez viszont olyannyira lelassult, hogy csupán két hónapban sikerült meghaladni a 10 százalékot.

A második negyedévet vizsgálva az április 9,2, a május pedig szerény 1,6 százalékos pluszt hozott, a legfrissebb statisztika pedig 10,2 százalékos növekedésről árulkodik, miközben havi szinten inkább a volumen csökkenése volt meghatározó a vizsgált időszakban. Így az ágazat teljesítménye arra enged következtetni, hogy a korábbiaknál szerényebb mértékben tud a második negyedévben hozzátenni a gazdasági növekedéshez; éves bázison mindenképpen.

Szárnyalt a külker

Legalábbis, ami a termékforgalmat illeti. A KSH külkereskedelmi termékforgalomra vonatkozó havi adatai május-júniusban kiemelkedő éves bázisú egyenlegbővülésről árulkodtak, ami megerősíti azt a várakozást, miszerint az export nagyban hozzájárul majd a gazdasági növekedéshez.

Az alábbi grafikon valójában annyira beszédes ezúttal, hogy túl sok kommentárt nem is igényelnek.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!