3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Barcza György, a K and H Bank vezető elemzője a ma véglegesített májusi ipari termelési adatokkal kapcsolatban kijelentette, egy "kétsebességes gazdaság" van kialakulóban, hiszen az exportra termelő ágazatoknál gyorsabb fellendülés várható, miközben a kormány megszorító intézkedései csökkentik a belföldi keresletet.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az ipari termelés az idén májusban 22,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A termelés volumene az év első öt hónapjában 23,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest ugyanakkor a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index májusban 2,6 százalékkal emelkedett.

Barcza György, a K and H Bank vezető elemzője szerint az ipari termelés májusi adatai a stabilizálódás jeleit mutatják, és főként a tavaly ősszel erősen visszaeső szektorokban - így például a feldolgozóiparban - látszik a javulás. Bizonytalan azonban, hogy túljutott-e idei mélypontján az ipari termelés, mivel a lakossági kereslet visszaesése miatt az ipar belföldi értékesítésének további visszaesésével lehet számolni, ez pedig őszre újabb mélypontra húzhatja az ipari mutatókat. Az elemző ugyanakkor hozzátette: az exportkereslet fellendülése ellensúlyozhatja a belföldi kereslet visszaesését.

A szakértő kifejtette: egy "kétsebességes gazdaság" van kialakulóban, hiszen az exportra termelő ágazatoknál gyorsabb fellendülés várható, miközben a kormány megszorító intézkedései csökkentik a belföldi keresletet. Barcza György szerint pozitív fejlemény, hogy a magyar ipari termelési index hónapról hónapra követi a nyugat-európai mutatókat, így ha például a második félévben tovább javul a német ipar teljesítménye, akkor Magyarországon is elkezdődhet egy lassú kilábalás.

Azzal kapcsolatban, hogy áprilishoz képest 2,6 százalékkal emelkedett az ipari termelési index, Barcza György elmondta: a számok havi összehasonlításban plusz-mínusz 4-5 százalékos sávban ingadoznak, így ez a szám stabilizálódást jelez ugyan, de egyértelműen csak akkor nevezhető majd pozitívumnak, ha több egymást követő hónapban javulnak a termelési mutatók havi összehasonlításban.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője úgy látja: a most kifogyó készletek feltöltése megemelheti az ipari termelést, azonban a növekedés szempontjából az lesz döntő, hogy beindul-e a világgazdaságban a második félévben várt fellendülés.

Kiemelte: a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének több mint 29 százalékos visszaesése éves összehasonlításban nem utal gyors fordulatra, így hiába pozitív sok nyugat-európai konjunktúra- és hangulatindikátor, ez egyelőre nem mutatkozik meg a tényadatokban. Kondrát Zsolt szerint az ipar teljesítménye éves összehasonlításban várhatóan negatív lesz egész évben, legfeljebb decemberben lehet számítani arra, hogy - elsősorban a gyenge bázis miatt - bővülést könyvelhet el az ágazat.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!