5p

Bár az infláció magas szinten való beragadását elsősorban külső folyamatok okozzák, a monetáris politika dilemmái ezzel együtt alig kisebbek. A jelenlegi külső és belső folyamatok mellett még további erőteljes - a monetáris és fiskális politika közötti feszültséget valószínűleg növelő - inflációellenes fellépés esetén sincsenek jó esélyei a dezinfláció gyors kibontakozásának. Az mfor.hu Heti Diagram sorozata ezúttal az ICEG European Center legfrissebb elemzését közli.

(Mfor-montázs)

A 12-havi fogyasztóiár-emelkedés a KSH szerda reggel nyilvánosságra hozott adatai alapján elérte a hét százalékot. Ez alaposan felülmúlta az elemzői várakozásokat: az előző hónap végi Reuters-poll konszenzusa 6,5 százalék volt,  egy mindössze két napja készített elemzői felmérés is csak 6,6 százalékos drágulással számolt, s a borúlátóbb becslések sem haladták meg a 6,8 százalékot.

Romló esélyek

Bár az év elejétől áprilisig a fogyasztói árak növekedésének üteme lassú, de folyamatos mérséklődést mutatott, valójában már az áprilisi adat értékelésekor kiderült, hogy a további csökkenés esélyei jelentősen romlottak. Technikailag már áprilisban is csak az segítette a 12 havi áremelkedés ütemének lassulását, hogy a vizitdíjak eltörlésével az egészségügyi szolgáltatások árszínvonala jelentősebben mérséklődött.

Ugyanakkor azonban újult erővel lódult meg az áremelkedés az élelmiszerek termékcsoportban, s mivel májusban a háztartási energiaárak (távfűtési díjak) emelésére is sor került, várható volt, hogy ebben a körben is gyorsulni fog a fogyasztói árak növekedése. Mindemellett a járműüzemanyagok árának gyors felszökésére is számítani lehetett, miután történelmi magasságokba emelkedett a kőolaj világpiaci ára.

Némi öröm az ürömben, hogy a szolgáltatások drágulása az átlagtól jelentősen elmaradt, s a 12 havi növekedés mértéke öt százalékra csúszott vissza. A rövidtávú folyamatokat jobban megragadó egyhavi index azonban relatív magasnak mondható, és kétségessé teszi, hogy a dezinfláció jól érzékelhetően folytatódjék ebben a körben.

Marad az inflációs nyomás

Összességében úgy tűnik, hogy az inflációs nyomás nem csökkent, inkább a világpiaci árak által keltett hullámokon hánykolódnak a magyar fogyasztói árak. A mellékelt ábrából jól látszik, ahogy 2007 szeptembere óta az élelmiszerek árának emelkedése egyre növekvő mértékben járul hozzá az infláció alakulásához, 2008 márciusa óta pedig a háztartási energia és (kisebb mértékben) az üzemanyagokat is magukba foglaló egyéb termékek körében figyelhető meg a fogyasztói árak gyorsuló növekedése.



Az elemzői konszenzus fényében kemény negatív meglepetést eredményező májusi inflációs adat tehát elsősorban külső, bizonyos értelemben elháríthatatlannak is nevezhető körülmények hatásaként állt elő. Ettől függetlenül a hazai monetáris politika továbbra is komoly dilemmák előtt áll.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi, negyedéves inflációs jelentése az inflációs cél 2009. évi masszív elvétését vetítette előre, holott a mainál lényegesebben alacsony olajár-feltevésre támaszkodott. Ráadásul a jelenlegi szakértői vélemények között nemigen található olyan, mely jelentősebb olajárcsökkenést valószínűsítene.

Nehéz helyzetben az MNB

Az MNB ugyan a márciusban megkezdett kamatemelési ciklusával igyekezett erősíteni azt a képet, hogy elkötelezett az inflációs cél megvalósulását célzó lépések iránt, és a piaci reflexiók alapján sikerült is építenie némi hitelességet, valójában továbbra is "kitett" területen mozog. Leginkább a főként kormányoldalról érkező kritikák, s ezek között különösen az inflációs cél újragondolásának felvetése teszteli a jegybank állhatatosságát.

Ugyanakkor a forint árfolyamának alakulása (a valuta az utóbbi napokban valamelyest gyengült a jórészt regionális hatásokkal magyarázható erősödést követően) akár hivatkozási alap is lehet a további kamatemelésre, s ugyancsak ebbe az irányba mutat egy régebb óta a levegőben lógó kamatemelés az Európai Központi Bank részéről. Emellett figyelembe kell venni, hogy a maginfláció továbbra is gyorsulást mutat, ami erősíti azt a képet, hogy az inflációs várakozások beragadhatnak egy magas szinten, s ez is a kamatemelésnek ad nagyobb valószínűséget a tartással szemben.

A vártnál nagyobb lehet az infláció

Természetesen az áprilisi béradatok értékelése is fontos szempont lesz a Monetáris Tanács júniusi kamatdöntő ülésén, bár - legalábbis a márciusi adatok alapján - a bérdinamika most fékeződőnek tűnik.

Az év hátralévő részében várható - részben már be is jelentett - hatósági áremelések ugyan a legtöbb előrejelzésbe már beépültek, a májusi tényadatok alapján azonban feltételezhető, hogy a 2008. évi átlagos inflációra adott konszenzusos elemzői érték emelkedni fog.

A külső inflációs környezet enyhülésének kezdete is mind távolabbra tolódik elemzői vélemények szerint, így - a feltételezett monetáris szigor ellenére is - alighanem jó ideig folytatódik még a hánykolódás az infláció tengerén. 

Oszlay András, az ICEG European Center tudományos munkatársa

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!