2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csak akkor lehet fenntartani az európai nyugdíjrendszereket, ha későbbre tolják a nyugdíjba vonulás időpontját – figyelmeztet az Aon. A tanácsadó cég most kiadott elemzésében négy tényező – a demográfiai helyzet, az állami nyugdíjak összege, a nyugdíjrendszer finanszírozhatósága és a vállalati kiegészítő nyugdíjkonstrukciók elterjedtsége – alapján rangsorolja a huszonöt EU-tagországot, írja a Világgazdaság.

A lista jelentőségét az adja, hogy a korábbi években közzétett hasonló elemzések csak a tizenöt régi tagállamra terjedtek ki. Most térségünk országait is bevonták, így egyebek mellett kiderült az is, hogy Magyarország hasonlóan nagy gondokkal kénytelen szembenézni, mint Ausztria. A Lajta mindkét partján a demográfiai folyamatok - a nyugdíjasoknak az aktív népességhez viszonyított aránya és a várható élettartam - okozzák a legtöbb fejtörést a nyugdíjrendszer tervezőinek, olvasható a Világgazdaságban.

Az államilag biztosított öregségi ellátás összege a megélhetési költségekhez viszonyítva mindkét országban viszonylag magas, ám ennek az az ára, hogy a rendszer finanszírozhatósága gyenge lábakon áll. A lista élmezőnyében található országok - Dánia, Hollandia, valamint a baltiak és az angolszászok - részben kedvező demográfiai helyzetüknek, részben pedig annak köszönhetik a pozíciójukat, hogy igen elterjedtek az állami nyugdíjat kiegészítő vállalati konstrukciók.

Hosszabb távon csak úgy lehet biztosítani az idősek ellátását, ha emelik a nyugdíjkorhatárt, és növelik a kiegészítő biztosítások szerepét - összegzi az Aon. Enélkül ugyanis vagy csődbe jut az állami nyugdíjrendszer, vagy elértéktelenednek a juttatások. A nyugdíjreformok tervezőinek arra is tekintettel kell lenniük, hogy az unión belüli migráció erősödése ezen a téren is új kihívások elé állítja majd az egyes kormányokat. Az unió egészében a nyugdíjasok átlagosan majdnem 18 évig kapnak juttatást, a tíz új tagállamban csak kilencig; ugyanakkor Kelet-Közép-Európában várhatóan sokkal nagyobb ütemben emelkedik 2050-ig a nyugdíjasok száma, mint a tizenötökben, idézi a felmérést a Világgazdaság.

Kapcsolódó anyagok:
A magánnyugdíjpénztári tagdíjakat is az APEH-nek kell bevallani
Még egymillió munkavállaló kéne
Elmegy a kedvünk a nyugdíjtól
A nőknek kedvezne a brit nyugdíjrendszer
Emelné a nyugdíjkorhatárt a német kormány

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!