Az MTI által az adatismertetés előtt kérdezett tizenegy nagy londoni befektetési bank és előrejelző cég elemzőinek többsége várt ugyan gyorsulást a múlt hónapra az áprilisi 6,6 százalékos éves ütemről, de a legborúlátóbb prognózis is legfeljebb 6,8 százalékot valószínűsített, és a felmérésbe bevont elemzők előrejelzési átlaga 6,65 százalék volt májusra.
A szerdai adatközlés után Gillian Edgeworth, a Deutsche Bank londoni befektetési részlegének közép-európai közgazdásza az MTI-nek azt mondta: a ház szerint "jelentősen emelkedett" annak a kockázata, hogy az MNB már júniusban végrehajt egy újabb, negyed százalékpontos kamatemelést.
Arra a kérdésre, hogy mikortól várható a magyarországi inflációs ütem érdemi csökkenése, Edgeworth úgy fogalmazott, hogy "az érdemi lassulás igencsak negyedik negyedévi sztori lesz".
Jacqueline Madu, a Crédit Suisse bankcsoport londoni felzárkózó piaci gazdaságkutató részlegének közgazdásza is azt mondta az MTI-nek, hogy "egyértelműen nőtt" a kockázata a júniusi negyed százalékpontos kamatemelésnek, és nem zárható ki további kamatemelés az év folyamán. A 7 százalékos májusi infláció azt jelenti, hogy "hogy a Monetáris Tanács továbbra is szigorító üzemmódban marad", fogalmazott a Crédit Suisse londoni elemzője.
A Merrill Lynch londoni elemzői szerint Magyarországon az olajársokk közvetlen inflációs hatása "közel lehet a 0,6 százalékponthoz", ugyanakkor a kedvező bázishatások hasonló mértékűek, vagyis a két tényező kioltja egymást, hosszabb távra 6,5-7,0 százalékos sávban befagyasztva az éves magyar inflációs számokat.