Az Eurostat szerdán ismertette a felülvizsgált GDP-adatokat, miszerint az eurózóna gazdasága 0,3 százalékkal növekedett az első negyedévhez képest, a teljes unió pedig 0,4 százalékkal tudott bővülni. Mindez pedig azt jelenti, hogy véget ért a recesszió. Éves bázison egyébként a közös pénzt használó országok 0,5 százalékkal estek vissza, a 28 tagállam pedig stagnált 2012 második negyedévéhez képest.
Az országok bontását nézve az látható, hogy Spanyolország továbbra is recesszióban van, ahogy Szlovénia, Hollandia, Ciprus és Olaszország is, azonban Csehországnak sikerült kilépni ebből a körből a második negyedéves 0,6 százalékos bővülésnek köszönhetően az előző negyedévhez képest.
Németország, Finnország, Litvánia és az Egyesült Királyság pedig egyaránt a tagállamok között a legnagyobb mértékű, 0,7 százalékos növekedést tudták elérni.
Éves összevetésben egyébként a legnagyobb visszaesést Cipruson regisztrálták, 5,2 százalékosat, míg a legnagyobb bővülés, 4,3 százalékos, Lettországhoz kapcsolódik.
Magyarország esetében negyedéves bázison 0,1, éves bázison pedig - a KSH 0,5 százalékos pluszával szemben - 0,2 százalékos gazdasági növekedést regisztrált az Eurostat. A magyar gazdaság teljesítményéről bővebben írtunk a reggeli KSH-adatok nyomán, melyből kiderült, hogy az enyhe növekedéshez az ipar nem tudott hozzájárulni.
mfor.hu