4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Forbes magazin összeállította azoknak az amerikai milliárdosoknak a listáját, akik nem az Egyesült Államokban születtek, mostanra viszont ott csináltak karriert. Számunkra a listán a legismertebb név Soros György, aki a második világháború után emigrált szüleivel, hogy aztán Amerikában világhírű befektetési guru legyen belőle.

"Senki nem lehet próféta a saját hazájában" - tartja a mondás. A Forbes magazin által összeállított lista azokat a dollármilliárdos üzletembereket veszi sorra, akikre teljes mértékben igaz ez a mondat, mivel nem eredeti hazájukban, hanem Amerikában futottak be nagy karriert.

Az első példa John Catsimatidis, aki fűszerüzletekben és ingatlanban utazik mostanra, eredetileg azonban Görögországban született. Catsimatidis szülei akkor emigráltak az Egyesült Államokba, amikor gyermekük mindössze hat hónapos volt, a világhírű üzletember szerint édesapja kemény munkája volt a példa előtte gyermekkorában. "Amikor gyermek voltam, apám hetente hét napot dolgozott, így belémnevelte a kemény munkát" - nyilatkozta egy későbbi interjúban a görög származású üzletember.

Catsimatidis fiatal korában egy fűszerüzletben kezdett dolgozni, miközben még a New York-i Egyetemre járt, majd egy barátja ajánlotta fel neki, hogy vegyen tulajdonrészt a családi üzletükben. 24 évesen már tíz boltja volt az üzletembernek, melyek évente 25 millió dolláros forgalmat bonyolítottak. 1977-ben aztán 5 millió dollárt fektetett be a manhattani ingatlanpiacon, mára pedig több százmillió dolláros befektetései vannak ingatlanokban.

"Nem kérdéses, hogy hatással van az ember későbbi boldogulására és lehetőségeire az, ha idegen származású" - vélekedik Igor Olenicoff, kaliforniai ingatlanokban utazó üzletember. Szerinte ez különösen akkor igaz, ha az ember egy szegénynek számító országban tölti a gyermekkorát. Az ő családja például 1917-ben az oroszországi forradalom idején Iránba menekült, majd onnan emigráltak az Egyesült Államokba.

A mostanra dollármilliomossá lett üzletemberek abban is egyetértenek, hogy egészen máshogy kezelik a gazdagságot amiatt, hogy külföldről származnak. Catsimatidis például elmondta, hogy a mai napig lekapcsolja minden szobában a villanyt, ha elmegy otthonról, valamint saját maga mosogatja el a tányérját, ami például a gyermekeire már nem jellemző.

Az elmúlt évtizedek technológiai robbanásából is jócskán kivették a részüket a nem amerikai származású üzletemberek. Mi lett volna, ha például Szergej Brin és családja 1979-ben nem költözik Moszkvából Amerikába? Akkor a szakember valószínűleg nem találkozott volna Larry Page-dzsel, és most jó eséllyel nem létezne a világ egyik legnagyobb cége, a Google.

Szintén a Google sikerével van kapcsolatban egy iráni származású szakember, Omid Kordestani, akit az internetes kereső pénzügyi atyjának tekintenek, mivel ő vezette be a Google márkanevet a köztudatba.

A Google egyik legnagyobb riválisa, a Yahoo is emigránsoknak köszönheti létrejöttét: a társalapító Jerry Yang 1978-ban Tajvanról költözött Kaliforniába családjával. Az akkor tízéves kis Jerry mindössze egy szót tudott angolul, mára viszont több mint egymilliárd dollárra becsülik a vagyonát.

Nekünk magyaroknak a leghíresebb élő emigránsunk talán Soros György, aki szintén a tengerentúlon futott be nagy karriert. Soros a második világháború után, 1947-ben távozott Magyarországról családjával, először Londonban, később pedig Amerikában telepedett le. A brit fővárosban végezte közgazdasági tanulmányait, majd New Yorkban kezdett dolgozni kereskedőként a tőzsdén. Jelenleg már több milliárd dollárra becsülik teljes vagyonát, napjaink egyik leghíresebb tőzsdegurujának számít, szavaira az egész világon odafigyelnek.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!