3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fejlett országok GDP arányos államadóssága tavaly elérte a 90 százalékot, a növekvő államadósság növekvő kockázatot, bizonytalanságot jelent, a befektetői bizalom megingását hozhatja magával - hangoztatták a "Független költségvetési intézmények" címmel Budapesten rendezett konferencia pénteki, második napjának előadói.

Az országok nem, vagy csak igen nagy áldozatokkal képesek kinőni az emelkedő adósságot - mondta a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadásában Julia Bertelsmann, a Heritage Alapítvány szakértője, aki Kenneth Rogoffal, az IMF korábbi vezető közgazdászával készült közös tanulmányukat ismertette.

A növekvő adósság veszélyét azért becsülik alá, mert a lakosság és a politikusok körében is elterjedt a túlzott optimizmus, valamint a pénzügyi válság kivételes helyzetnek való minősítése - hangsúlyozta Julia Bertelsmann.

Bár az USA szövetségi adósságának limitjét rögzítik, ezt a limitet folyamatosan megemelik - mutatott rá a Heritage Alapítvány szakértője.

Az államadósság optimális szintjét elméletileg még nem határozták meg - mondta Jürgen von Hagen. A bonni egyetem professzora szerint a fenntartható államadósság szintje olyan abszurd tétel, mintha egy vállalkozás azt tűzné zászlajára, hogy "ne menjünk csődbe".

Jürgen von Hagen a költségvetések politikai bukásának okai között első helyen említette a politikai célok maximalizálását, a szavazatszerzést.

Csaba László akadémikus  arra hívta fel a figyelmet, hogy az állam és a lakosság adósságállománya is olyan fontos gazdasági mutató, amelynek jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. A Budapest Corvinus, a CEU és a debreceni egyetem professzora ugyanakkor az adósságok okozta bizonytalanságot fontosabbnak minősítette, mint az adósságok kiváltotta kockázatot.

"Az állam, vagy a magánszféra adósságállományát nem elég technikai, vagy makrogazdasági alapon elemezni, mivel ezek politikai, illetve társadalmi mellékhatásai is jelentősek" - fogalmazott az akadémikus.

Kornai János akadémikus arról beszélt, hogy egy ország adósságállományának szintje elsősorban politikai kérdés, tehát optimális adósságszint nincs.

A nemzetközi hírű közgazdász professzor a költségvetési tanácsok szerepéről azt mondta: ha e tanács a döntéshozatal, azaz közvetve a politika része, akkor nem tudja betölteni a neki szánt ellenőrző, "őrkutya" szerepet. Az Egyesült Államok és a magyar költségvetési tanács ebből a szempontból azonos helyzetben van: tagjai nem függnek a politikától, döntéseket nem hoznak, nincs vétójoguk, ugyanakkor elemzéseikkel, hatásvizsgálatokkal és a nyilvánosság tájékoztatásával képesek befolyásolni a költségvetési folyamatokat - mondta Kornai János.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!