3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2013 második negyedévében a pénzügyi intézmények 3752 ingatlant jelöltek kényszerértékesítésre. Ez még az előző negyedévi csúcsnál is magasabb szám.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tavaly tavasz óta negyedévente teszi közzé a kényszerértékesítésre kijelölhető ingatlanokra vonatkozó statisztikáját. A kormány 2011 júliusától ugyanis kvótarendszert vezetett be, hogy a bedőlő hitelek miatt korlátozva legyen egy esetleges nagy mennyiségű értékesítési hullám megindulása, ami túlkínálatot és áresést eredményezett volna a lakáspiacon. 2011-ben ez a kvóta a fedezeti ingatlanállomány 2 százaléka volt, 2012-ben 3, idén már 4, 2014-ben pedig 5 százalékra emelkedik.

A kvóta alapját így a második negyedévben az előző időszakinál 5000-rel több, 115 076 ingatlan jelenti, melyből a kijelölhető maximum így 5202. Ennek viszont "csak" 72 százalékát, 3752 ingatlan az, amelyet kényszerétékesítésre jelöltek a pénzügyi intézmények. A kvóta kihasználtsága egyébként nagyjából megegyezik az előző negyedévivel, hiszen akkor 71 százalékról árulkodott a PSZÁF statisztikája.

A most közölt 3752 ingatlan a kvótarendszer óta a legmagasabb érintett ingatlanszám, bár ez abban a tekintetben nem meglepő, hogy 2013-tól a korábbinál nagyobb arányú lehet a kényszerértékesítésre jelölés mértéke. Ezzel együtt egyébként kumuláltan 20 912 ingatlant jelöltek eladásra.

Nyugaton van a legkevesebb kényszerértékesítésre váró ingatlan

Megyék szerinti lebontásban a kvótát a legnagyobb arányban a fővárosban, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében használták ki a pénzügyi intézmények az év második negyedévére vonatkozóan, sorrendben 81, 77 és 76 százalékkal és 481, 221 és 322 kijelölt ingatlannal.

A rangsorunk legvégén három negyedév után a legkisebb kihasználtság már nem Zala megyéhez, hanem Tolnához kapcsolódik. Míg Zala megye negyedévek óta hozza a 61-62 százalékos kihasználtságot és most is 62 százalékát használták ki a kvótának, Tolnában az előző negyedévi 61 százalékos arány most 58-ra csökkent. Zalában egyébként mindössze 79, Tolnában pedig 71 ingatlan érintett a kényszerértékesítésben.

Kumuláltan eddig 2011 utolsó negyedévével kezdődően a legtöbb, 2592 ingatlant Budapesten jelöltek kényszerértékesítésre. Pest megyében a főváros nélkül pedig 2983-at. Kiemelkedő az érintettsége még ebből a szempontból is Borsod-Abaúj-Zemplénnek, ahol 1698 hitel fedezetéül szolgáló ingatlant értékesítenének, illetve értékesítettek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!