A jegybank hó végén rendre közli az átlagos betéti kamatokat, mely szerint újabb történelmi mélypontra csúszott a háztartások által elhelyezett forintbetétek átlagos évesített kamatlába. Ez a júniusi 3,78 százalék után 3,47 százalék volt júliusban, és tekintve, hogy eddig még nem ért véget a jegybank kamatcsökkentő ciklusa (augusztusban 20 bázispontos csökkentés volt), további süllyedésnek lehetünk majd szemtanúi.
Csak összehasoníltásként érdemes mindenképpen megjegyezni, hogy tavaly a hetedik hónapban még átlagosan 6,74 százalékért kötötték le a pénzüket a háztartások, ami azt jelenti, hogy egy év alatt a kamatvágások eredményeként közel a felére estek vissza a betéti kamatok. Ha a piacról szeretnének konkrét példát mondani, akkor a PSZÁF adatbázis alapján az OTP egyik fix kamatozású, éves lekötést biztosító termékével míg tavaly 1,5-2 százalék kamatot lehetett elérni, addig mára ez már 0,75 százalékra csökkent. A helyzetet egyedül az árnyalja, hogy a rezsicsökkentések eredményeként rekordalacsonnyá váló infláció reálszinten nem "károsítja" a megtakarítókat.
A fenti változások és a betéti kamatokra is kivetett egészségügyi hozzájárulás ellenére talán némi meglepetésre a június havinál jóval több pénzt vitt a lakosság a bankokba. 782,8 milliárd után 858,6-ot helyezett el betétek formájában. Mindez azonban nem volt elég ahhoz, hogy ne következzen be a lakossági forintbetét állományában rekordszintű csökkenés. (szerk.: ennek több magyarázata lehet, vagy többet vettek ki, mint betettek, illetve az elhelyezett összeg az ismét lekötött összegeket is tartalmazhatja).
Az egyes betéttípusokat külön nézve megállapítható, hogy egyaránt a korábbinál több pénzt kötettek le éven túli és éven belüi lejáratú betétekben, a látra szóló és folyószámlabetétek viszont kevésbé voltak vonzóak, hiszen közel 30 milliárddal volt kevesebb az elhelyezett összeg: 1792 milliárd forint.
Tudnak még hova csökkenni?
A szokásos piaci körképünk alapján a legutóbbi változások arra engednek következtetni, hogy némileg csökkent a kamatmérséklések üteme a kereskedelmi bankok körében. Egy kicsivel talán kevesebben, kevesebb termék vonatkozásában nyúltak a kamatokhoz: a cikkünk elején említett OTP betéti termék például július közepe óta változatlanul 0,75 százalékos hozamot kínál. Pedig már volt két kamatcsökkentés is.
A rendszeresen vizsgált termékek körét azonban ugyanúgy érintették a kamatváltoztatások, mint júliusban. Azok, akik hozzányúltak a kamatokhoz, egyaránt közel 40-45 bázispontos mérséklés mellett döntöttek. Mindezek eredményeként a megtakarítók szempontjából kedvezőtlenebb ajánlattal rendelkezik a Raiffesein, az Unicredit, az OTP Bank, miközben például a Gránit Banknál az elérhető minimális kamat is meghaladja a felsoroltak maximális kamatát.
Ha pedig a legmagasabb ajánlatoknál tartunk, akkor szokás szerint vetettünk egy pillantást a legjobb betéti ajánlatokra, melyek között most egy meglepetést is találtunk. Míg az elmúlt néhány hónapban rendre a takarékbankok kínálták a legnagyobb kamatokat a betétekre, ezúttal az Erste Bank is "versenybe szállt" egy kiemelkedő akciós ajánlattal. A Biztos8 és a TartósBiztos8 Betéttel egyaránt fixen évi 8,28 százalékos kamatot lehet elérni, bár ennek feltétele legalább 250 ezer forint lekötése. A dobogó második és harmadik fokára szokás szerint két takarékszövetkezet került, akik már hónapok óta állandó szereplő a legelőnyösebb ajánlatok összesítésünknek. Az Eger és környéke Takarékszövetkezet legalább 300 ezer forint lekötése esetén 8,02 százalékos éves kamatot kínál, a Szent Lőrinc-Ormánsági Takarékszövetkezet termékével a megfelelő összegbeli és futamidőt érintő feltételek teljesülése eseténe 8,4 százalék érhető el.
mfor.hu