2013-ban is lesznek kisebb változások az adórendszerben, melyek elsősorban ezúttal a magasabb keresetűeket, pontosabban a bruttó 202 ezer forint felett keresőket érintik majd. A változások eredményeként jövő évtől megszűnik az adórendszer kvázi progresszivitása, és mindenki ugyanúgy fog adózni, vagyis tényleg eljön az egykulcsos adórendszer ideje.
Először is vegyük sorra, mire kell felkészülni jövőre:
- a bruttó 202 ezer forint felett keresőknél tényleg kivezetik a szuperbruttót. Ezt múlt hét pénteken erősítette meg Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. (Ennek hatásáról egyébként bővebben olvashat az alábbi cikkünkben:Jövőre 12 ezerrel is nőhet a nettó bér, de messze nem mindenkinél)
- a kormány eltörli a társadalombiztosítási járulékplafont a nyugdíjjárulék esetében. Az intézkedés eredményeként jövőre a bruttó 661 850 forint felett keresők is a bérük 10 százalékát fogják befizetni nyugdíjjárulékként. Eddig efeletti bér esetén havi 66 185 forinttal kellett csökkenteni a bruttó bért ilyen jogcímen.
- a versenyszférában 2013-ban is megmarad még a bérkompenzáció, bár annak mértéke az ideinél alacsonyabb lesz. (Részletesebben a bérkompenzációról és annak mértékéről az alábbi cikkünkben olvashat: Orbánék kedvezményei verik a jövő évi bérkompenzációt)
A változások eredményeként a kormány megvalósít egy teljesen lineáris adórendszert, melyben nincs járulékplafon és nincs bruttósítás sem. Így gyakorlatilag keressen az alkalmazott átlag alatti bért, vagy afelettit, a rendszer nem tesz különbséget közötte - persze, csak ha a bérkompenzációval nem számolunk, mi márpedig ezúttal anélkül vizsgáljuk meg a gyermektelenek esetében a jövő évi nettók és az adóék alakulását az egyes bérkategóriákban. (Az adóék egyébként azt mutatja meg, hogy a teljes munkaerőköltségnek hány százalékát vonja el az állam különböző adók és járulékok formájában). Azt, hogy mindezek a változások, hogyan érintik az Ön nettó bérét, a véglegesített bérkalkulátorunk segítségével egyszerűen kiszámolhatja!
A magas keresetűek bruttó 1,01 millióig nyernek a változásokon
Ahogy az alábbi, nettó bérek változását szemléltető grafikonunkon látható, a jövő évtől életbe lépő változások a bruttó 200 ezer forint felett keresők nettó bérét módosíthatják - az alatta keresőké nem változik jövőre. Ez azt jelenti, hogy a szuperbruttó kivezetése miatt a fentebb már említett 202 és 661 ezer forintos bruttó bér között jelentősen emelkedik az az összeg, amit jövőre hazavihet az alkalmazott. 600 ezer forintos bruttónál 4,5 százalékkal lesz magasabb a jövő évben kézhez kapott összeg az ideinél, míg 300 ezernél "csak" 2,2 százalékot nyernek a munkavállalók.
Bruttó 661 ezer forint felett viszont a nyugdíjjárulék plafonjának eltörlése fokozatosan csökkenti a szuperbruttó kivezetésével elért előnyt. Egy 700 ezer forintos bejelentett bér esetén még mindig 17 697 forinttal gazdálkodhat több pénzből a gyermektelen munkavállaló.
A szuperbruttó kivezetésének előnye bruttó 1,01 millió forintos fizetésnél vész el, hiszen a járulékplafon eltörlése nagyobb veszteséget eredményez a nettóban, mint amennyit a szuperbruttó kivezetés a munkavállalónál hagyna. Ez azt jelenti, hogy például egy 1,1 millió forintos bruttó fizetésből az alkalmazott jövőre 720 500 forintot vihet haza az idei 725 523 forint után - valamivel több mint 5000 forintról kénytelen lemondani majd.
Mindenkitől a bruttó ugyanakkora részét fogják elvonni
Mindez természetesen az adóéket is változtatja, pontosabban az alacsony keresetűektől a legmagasabb fizetésért dolgozókig minden bérkategória esetén 49,03 százalékot von el az állam a teljes munkaerőköltségből. Idén a szuperbruttósítás miatt bruttó 210 ezer forint felett emelkedett az adóék mértéke egészen bruttó 640 ezer forintig, ami után ismét korrigálni kezdett ez az arány, de ez az itt életbe lépő járulékplafonnal magyarázható - amive jövőre ugyebár már nem kell számolni.
Az adóék idei és jövő évi alakulását szemlélteti az alábbi grafikonunk is, és egyúttal igazolja azt is, hogy 2013-tól lineáris lesz az adórendszerünk, és mindenkitől a bruttó bérének ugyanakkora hányadát fogják elvonni függetlenül a kereset nagyságától.
Székely Sarolta
mfor.hu