3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Japán devizában és hazai valutában kibocsátott kormánykötvényeinek egyébként magasan elsőrendű, "Aa2" szintű besorolását kedden a Moody's Investors Service, a romló növekedési kilátásokra és a márciusi földrengés- és szökőár-katasztrófa hatásaira hivatkozva.

A nemzetközi hitelminősítő szerint a természeti csapás gazdasági és államháztartási költségei a kezdetben vártnál sokkal magasabbak, és ezek felnagyítják a globális pénzügyi válság hatásait, pedig Japán enélkül sem lábalt még ki teljesen a válságból.

Jóllehet Japán hazai összterméke (GDP) 2010-ben 4 százalékkal nőtt (reálértéken), ami a leggyorsabb tavalyi növekedési ütemnek bizonyulhat a fejlett ipari országcsoporton belül, nominálértéken azonban a növekedés "sokkal gyengébb" volt. A japán GDP - a márciusi földrengés hatására is - az idei első negyedévben, éves szintre számolva már 3,7 százalékkal zuhant reálértéken, vagyis a japán gazdaság egy évtizeden belül harmadszor került recesszióba - áll a Moody's elemzésében.

A ház szerint még ha a nominális növekedés 2020-ra - a kormány derűlátó növekedési forgatókönyvének megfelelően - 3,8 százalékra gyorsulna is, önmagában ez sem lenne elégséges az elsődleges költségvetési hiány felszámolásához.

A hitelminősítő szerint rövid és középtávon valószínűtlen ugyan egy japán kormánykötvény-finanszírozási válság, hosszabb időtávlatban azonban feszültségek alakulhatnak ki, amelyeket már figyelembe kell majd venni az adósosztályzatban, még a Japánra érvényes magasrendű besorolások esetében is. Mindemellett a jövőben a helyzet olyan fordulóponthoz érkezhet, amely után a piac már kockázati felárat kezdhet beárazni a japán kormányadósságban - áll a Moody's elemzésében.

A cég szerint a márciusi földrengés költségvetési kihatásai jóval nagyobbnak tűnnek a kezdetben vártnál. Az első jelzések alapján a közvetlen államháztartási költségek a GDP-érték 2 százaléka körül lehetnek, és ebben még nincsenek benne a fukusimai atomerőmű katasztrófájából eredő potenciális kiadások.

A Moody's számításai szerint a mostani természeti csapás költségvetési terhei elérhetik az 1995-ös kobei földrengés utáni állami kiadások kétszeresét.

A nagy deficitek és a növekedés "összeomlása" nyomán az 1990-es évek eleje óta akkora kormányadósság halmozódott fel, amely messze meghaladja bármely más fejlett nagy ipari országét, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) számítási módszereivel kimutatott 226 százalékos, illetve az ettől eltérő kormányzati eljárással számolt 174 százalékos GDP-arányos adósságráta figyelembevételével egyaránt - áll a Moody's keddi elemzésében.

A cég a japán adósbesorolás kilátását már februárban, vagyis a földrengés-katasztrófa előtt leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról. A kedden bejelentett leminősítési felülvizsgálat a negatív kilátásnál jóval erőteljesebb jelzés arra, hogy a Moody's a közeljövőben ronthatja Japán adóskockázati osztályzatát. 

A múlt héten egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings is leminősítés valószínűségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról Japán adósbesorolásainak kilátását, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a japán állam növekvő eladósodottsága nyomást gyakorol az ország szuverén hitelképességére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!