Az MGYOSZ szerint nem halogatható az adócsökkentés, mivel az magyar gazdaság alacsony növekedéséből adódó problémákat felerősítik a nemzetközi pénzpiacról érkező vészjelek - jelentette ki Futó Péter.
Az adócsökkentésre rendelkezésre álló források mindig kisebbek lesznek, mint amennyire egy hathatós adócsökkentéshez szükség lenne, ennek ellenére a kormány által is javasolt évi 200-250 milliárd forintot kissé megemelve 360 milliárdra, már érezhető javulást lehetne elérni a versenyképesség javításában - hangsúlyozta az MGYOSZ társelnöke.
A következő két évben két lépésben meg kell szüntetni a vállalkozások négy százalékos különadóját, miközben a munkaadókat terhelő tb-járulékot 3-3 százalékponttal szükséges mérsékelni - közölte Futó Péter.
A különadóból származó költségvetési bevétel tavaly 179 milliárd forint volt, így 90-90 milliárdos költségvetési bevétel esik ki, ha két év alatt megszűnik. A tb-járulék csökkentése 3 százalékponttal 2009-től évente ugyancsak 90 milliárd forintot jelent, két év alatt tehát 180 milliárdot.
Futó Péter szerint ezek a lépések beilleszthetők az adó- és járulékrendszer további átalakításába, azaz a később megvalósuló adóreformba.
Az MGYOSZ úgy látja, hogy az egyensúlyi problémák megoldása után a kormánynak az a feladata, hogy a növekedést gyorsítsa - tette hozzá Rolek Ferenc alelnök.
"Fordítva ülünk a lovon, ha a rendelkezésre álló összegből indulunk ki, ahelyett, hogy az adócsökkentés révén mozgósítható növekedési tartalékra, a vállalkozások ösztönzésére, a versenyképesség javítására koncentrálnánk" - foglalta össze az MGYOSZ koncepciójának gondolatmenetét Rolek Ferenc.
Az MGYOSZ vezetői felhívták a figyelmet arra is, hogy a kormány által preferált adócsökkentési javaslat, amely elsősorban a 10-nél kevesebb dolgozót foglalkoztató vállalkozások terheit csökkentené, egyértelműen a szürkegazdaság erősödéséhez vezet.