5p

A háztartások fogyasztási és megtakarítási döntéseit továbbra is óvatosság jellemzi, az év eleji adókiengedés hatása nem volt értékelhető - hangzott el a jegybank szerdai sajtótájékoztatóján. Ráadásul a szakemberek szerint ez elhúzódó folyamat lehet, ezért is mérsékelték idei és jövő évi növekedési előrejelzéseiket. Mfor.hu-tudósítás.

A költségvetési adatokból az látszik, hogy az év első öt hónapjában az egykulcsos családi adózásra való áttérés nagyságrendileg 165 milliárd forintot hagyott az emberek zsebében (lásd: Öt hónap alatt 165 milliárd forintról mondott le a kormány), ez viszont nem jelent meg a fogyasztásban. A fenti összeg nagy része a háztartások óvatos viselkedése miatt megtakarításokban jelenhetett meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs jelentése szerint.

Továbbra is kettősség jellemzi a gazdaságot

"Sokminden változott március óta, de a jegybank monetáris politikával kapcsolatos üzenetei nagyon hasonlók" - emelte ki az inflációs jelentés szerdai bemutatásakor Virág Barnabás, a jelentést készítő jegybank stáb vezetője. Az inflációval kapcsolatban a szakember kiemelte, hogy az már márciusban is látható volt, hogy erős költségsokkok érik a gazdaságot, azonban a laza munkaerőpiac és a gyenge belső kereslet miatt a másodkörös hatások mérsékeltek lehetnek.

Szintén nincs újdonság abban a tekintetben, hogy a nemzeti bank szerint a jelenlegi 6 százalékos kamatszint huzamos ideig történő fennmaradásával 2012 végére elérhetővé válik a 3 százalékos inflációs cél. Márciusban ugyanez volt az inflációs jelentés fő megállapítása.

A változás a növekedési kilátásokban figyelhető meg: a márciusi 2,9 százalék helyett most 2,6 százalékos GDP-bővülést várnak az MNB szakértői az idei évre, míg a 2012-es prognózist 3 százalékról 2,7 százalékra csökkentették. "Összességében folytatódhat a gazdaság kilábalása, de a belső kereslet élénkülése a korábban vártnál is lassabb lehet" - mondta Virág Barnabás a változtatások hátteréről.

Az MNB előrejelzései szerint a külső konjunktúra lassulni fog, ami elvileg az exportdinamika csökkenését hozná magával a magyar gazdaságban. Azonban a már bejelentett nagy autóipari beruházások ezt ellensúlyozhatják, így a növekvő exportpiaci részesedés és a lassulás eredőjeként a jelenlegi szint körül alakulhatnak az exportértékesítések.

Hova lett az adócsökkentés?

A jegybank szakembere előadásában kiemelte, hogy a magyar gazdaság azzal lóg ki a régióból, hogy a válság alatt nálunk a fogyasztás is gyorsan visszaesett, illetve most a kilábalás idején is további csökkenést mutat. Azaz a belső kereslet esése lényegesen elhúzódóbb nálunk, mint a környező országokban.

"A háztartások fogyasztási és megtakarítási döntéseit továbbra is óvatosság jellemzi, az év eleji adókiengedés hatása nem volt értékelhető" - mondta Virág Barnabás. Pedig a költségvetési bevételekben látszik, hogy több maradt az emberek zsebében. A jegybank szakembere szerint ennek oka, hogy a korábban megfigyeltnél nagyobb részt költöttek a háztartások megtakarításra és kisebbet a fogyasztásra. Virág Barnabás szerint ez a fajta mérlegkiigazítás tartós folyamat lehet.


A munkaerőpiaccal kapcsolatban a jegybank szakértője kiemelte, hogy a nemzetközi tapasztalat is azt mutatja, hogy a munkaerőpiaci kereslet a válság után nagyon lassan áll helyre, sokkal lassabb az élénkülés, mint amilyen a visszaesés volt a válság idején. Az MNB stábja szerint továbbra is jelentős szabad kapacitások vannak a gazdaságban, elsősorban a piaci szolgáltatások terén.

Kérdés, mi lesz a rokkantnyugdíjasokkal

A kormány utóbbi hónapokban bejelentett terveiben a legnagyobb kérdés, hogy a rokkantnyugdíjasok piacra való visszaterelése milyen hatással lehet a munkaerőpiacra. "Ezzel kapcsolatban nagyon bizonytalanok az előrejelzések, mert továbbra sem ismertek a részletek, csak azt tudjuk, hogy nagyságrendileg 200-220 ezer embert érinthet az intézkedés" - szögezte le Virág Barnabás.(lásd: 20 milliárdot visz el havonta 220 ezer ember rokkantnyugdíja.) A szakember szerint 2003 óta megfigyelhető a 40-54 éves korosztály aktivitásának jelentős emelkedése, ennek oka elsősorban a már bevezetett szigorítás volt a rokkantnyugdíjazás területén.

A jegybank stábja kiemelte, hogy már a válság előtt is az volt megfigyelhető, hogy az alacsony képzettségűek, valamint a közép- és felsőfokú végzettséggel rendelkezők esetében is nőtt az aktivitási ráta, azonban nehezen helyezkedtek el a munkaerőpiacon, a foglalkoztatási arány csökkent. "A statisztika azt mutatja, hogy a rokkantnyugdíjasok nagyjából 40 százaléka nyolc általánost vagy kevesebbet végzett, ők valószínűleg csak az állami közmunkaprogramokban tudnak majd elhelyezkedni, 60 százaléknak van valamilyen szakképesítése vagy érettségije, nekik lehet esélyük a piacon elhelyezkedni" - emelte ki az inflációs jelentést készítő csapat vezetője.

A nemzeti bank arra számít, hogy a következő másfél-két évben nagyjából 130 ezer rokkantnyugdíjas jelenhet meg fokozatosan a munkaerőpiacon, azonban a foglalkoztatási ráta is növekszik az élénkülő munkaerőkereslet és a kormányzati közmunkaprogramok miatt. Az előrejelzés szerint a munkanélküliség tartósan 10 százalék körül marad.

A jegybanki stáb szerint a reálbérekre is hatással lesz a Széll Kálmán Terv, főleg 2012-ben. 2011-2012-es átlagban most másfél százalékos reálbér-emelkedést várnak, ami fél százalékkal alacsonyabb a márciusi prognózisnál.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!