3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Áprilisban tovább csökkent a háztartások hitelállománya, miután - az előző hónapokhoz hasonlóan - forintban több hitelt vettek fel, mint amennyit törlesztettek, azaz nettó hitelfelvevők voltak, míg devizában többet törlesztettek, mint amennyit felvettek, így nettó törlesztők voltak - közölte az MNB kedden.

A háztartások hitelállománya tranzakciókból eredően 20,6 milliárd forinttal mérséklődött. Ezen belül a forinthitel-felvétel 19,9 milliárd forinttal haladta meg a törlesztéseket, a devizahitelek állománya pedig 40,5 milliárd forinttal csökkent.

A háztartások összes hiteltartozása tavaly áprilisban volt utoljára 8 ezer milliárd forint alatt, egy év alatt 153 milliárddal nőtt, miután a lakáshitel tartozás 103,3, a fogyasztási hitelek állománya 88,6 milliárddal nőtt, az egyéb hitelek 38,5 milliárddal csökkentek.

A nem pénzügyi vállalatok forinthiteleinek állománya a tranzakciókból eredően 42,3 milliárd forinttal nőtt, míg a devizahiteleik állománya 14,9 milliárd forinttal mérséklődött. Összességében a hitelállományuk – az átértékelődésektől és az egyéb volumenváltozásoktól megtisztítva – 37,1 milliárd forinttal nőtt.

A vállalatok hitelállománya április végén 7.223,8 milliárd forinton állt, alig 100 millióval nőtt az előző hónaphoz képest és majdnem 197 milliárddal csökkent egy év alatt. A gyakorlatilag megegyező március-áprilisi vállalati hitelállomány a tavaly júliusi szintre esett vissza. A márciushoz képest stagnáló állományon belül azonban 38,6 milliárd forinttal nőtt az éven belüli, azon belül 20,4 milliárddal a folyó számla hitelek állománya, míg az ötévesnél hosszabb hitelek 32,8 milliárddal, az évesnél hosszabb, de ötévesnél rövidebb lejáratú hitelek állománya 3,6 milliárddal csökkent.

Éves összehasonlításban az éven túli vállalati devizahitelek értéke 225,6 milliárd forintnak megfelelő összeggel csökkent, a forinthiteleké 17,9 milliárddal nőtt. Az egy évnél rövidebb lejáratú vállalati devizaadósság 87 milliárddal csökkent, a forint tartozások 98 milliárddal nőttek.

A vállalatok deviza és forint betétállománya áprilisban 18,7 milliárd forinttal nőtt és 108 milliárddal haladta meg az egy évvel korábbit. A vállalati látra szóló és folyószámla betétek értéke márciusban 22,8 milliárd forinttal csökkent, amiből a forintbetét kivonás 23,9 milliárd volt, míg a devizabetétek értéke nőtt. Az áprilisig eltelt egy évben is a 64 milliárd forint látra szóló devizabetét elhelyezéssel szemben 8 milliárd forintbetét kivonás állt. A vállalati lekötött betétek állománya egyedül áprilisban 41,7 milliárddal, de egy év alatt is csak 54,4 milliárddal gyarapodott, amiből 39,1 milliárd forintban és 15,2 milliárd devizában történt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!