2013 decemberében a fogyasztóiár-index 0,4, a maginfláció 3,6 százalék volt. Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 1,1 százalék volt. Ez az infláció esetében 0,5 százalékpontos csökkenést, a maginfláció esetében 0,1 százalékpontos emelkedést jelent az előző hónaphoz képest. Az éves (az előző év azonos időszakához mért) inflációs ráta csökkenését elsősorban a szabályozott energia árak év végi mérséklése okozta - írja a Magyar Nemzeti Bank a közleményében. A tavalyi év egészét tekintve a fogyasztóiár-index 1,7, a maginfláció 3,3, míg az adószűrt maginfláció 1,5 százalékos értéket mutatott.
Az inflációs alapfolyamatokat megragadó mutatók (a kereslet-érzékeny és ritkán változó árú termékek éves inflációja) változatlanul alacsony inflációs környezetre utalnak. Mindkét mutató kis-mértékben csökkent az előző hónaphoz képest.
A középtávú inflációs tendenciákat meghatározó tételeket nézve az iparcikkek szezonálisan igazított havi inflációja lassult novemberhez képest. A termékkör inflációs tendenciáinak megítélését az elmúlt hónapokban a repülőjegy-árak rendkívül erős volatilitása nehezítette, így az értékeléskor érdemes kiszűrni ezek hatását az idősorokból. Ezt figyelembe véve a nem-tartós és a tartós iparcikkek árai egyaránt visszafogott dinamikát mutattak a jegybank szerint.
A piaci szolgáltatások esetében alacsony az év végi átárazások gyakorisága. Ezzel összhangban a december havi árváltozásokban az elmúlt évben is a korábbi évekkel közel megegyezően alacsony elmozdulásokat figyelhettünk meg. A feldolgozott élelmiszerek szezonálisan igazított árszintje némileg emelkedett az előző hónaphoz képest. Decemberben is főként a tejtermékek hatottak az emelkedés irányába.
mfor.hu