Peter Gelb igazgató a New York Timesban számolt be arról, hogy a világhírű operaház anyagi eszközeinek értéke 300 millió dollárról (64,5 milliárd forint) 100 millióra (21,5 milliárd forint) csökkent. A 2008/2009-es évad donációi 10 millió dollárral (2,14 milliárd forint) visszaestek, s előreláthatólag a jegyeladás is több millió dollárral marad el a várttól - részletezte az igazgató.
Az opera tisztviselőinek fizetését máris tíz százalékkal csökkentették, s a többi dolgozót is arra kérik, hogy április végéig fogadják el ezt a keresetcsökkenést. A vezető énekeseket szintén szeretnék rávenni, hogy kevesebbet kérjenek előadásukért - vázolta fel a kényszerű költségtakarékosság elemeit az igazgató.
"A gazdasági krízis hatással van a kulturális intézményekre, s ez alól a Metropolitan sem kivétel" - ismerte el, de hozzátette: "hatott a donációnkra, hatott a pénzügyi mérlegünkre és a bevételeinkre, azt azonban nem szeretnénk, ha a művészi munkánkra is kihatna."
A BBC hétfői összefoglalójából kiderül, hogy a Mertopolitan vezetése nem gondolkodik a jegyárak emelésén, mert attól tartanak, hogy az elriasztaná a közönséget. Az adminisztratív intézkedésekkel hétmillió dollárt tudnak megtakarítani, így remélik, hogy tartani tudják a kétmillió dolláros hiányt, amelyet az idei költségvetésbe terveztek. A közbelépés nélkül azonban könnyen előfordulhatna, hogy jövőre már kétszámjegyű milliókra rúgna a hiány.
Gelb elmondta, hogy a szakszervezetekkel karöltve kíván felülkerekedni a válságos helyzeten. "Szerintem a szakszervezetek és a Met tágabb családja bízik az operaházban mint intézményben. Hiszek benne, megteszik, ami ahhoz kell, hogy a Metropolitan viruló szervezet maradjon" - fogalmazott.